Beni Hatırla
Üye Ol | Şifremi Unuttum | Aktivasyon

Site Haritaları oluşturma nasil yapilir?
ilhan
Mesajlar: 411
Kayıt: 9.9.2010
Şehir: İstanbul

 tarihinde yazmış.
fotograf forum maci izle macini izle mac özeti izle mac bileti Watch Streaming live 2011
#23407
Site Haritaları oluşturma nasil yapilir?

Site Haritaları oluşturma

Google, Web Sitesi Haritalarını pek çok farklı biçimde kabul edebilir, ancak aynı dosya sitemaps.org'un üyeleri olan Bing ve Yahoo! gibi diğer arama motorlarına gönderilebileceğinden, Site Haritası protokolüne dayanan bir Site Haritası oluşturmanızı öneririz.

Burada, bir resim ve bir video içeren URL'ye ilişkin tek bir girdinin yer aldığı temel bir Site Haritası örneği verilmektedir (kolaylık olması açısından, kullanılabilir video bilgilerinin yalnızca bir kısmı gösterilmektedir).

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9"
    xmlns:image="http://www.google.com/schemas/sitemap-image/1.1"
    xmlns:video="http://www.google.com/schemas/sitemap-video/1.1">
 <url> 
  <loc>http://www.example.com/foo.html</loc> 
   
  <image:image>
    <image:loc>http://example.com/image.jpg</image:loc>
  
  </image:image>
  <video:video>   
   <video:content_loc>http://www.example.com/video123.flv</video:content_loc>
   <video:player_loc allow_embed="yes"
   autoplay="ap=1">http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123</video:player_loc>
   <video:thumbnail_loc>http://www.example.com/thumbs/123.jpg</video:thumbnail_loc>
   <video:title>Grilling steaks for summer</video:title> 
   <video:description>Her zaman ızgarada mükemel biftek pişirmek</video:description>
  </video:video>
 </url>
</urlset>

Site Haritanızı el ile oluşturabilirsiniz. Alternatif olarak, Site Haritaları oluşturmanıza yardımcı olabilecek pek çok üçüncü taraf araçları vardır. Yukarıdaki standart biçimin yanı sıra, Google aşağıdakileri de Site Haritaları olarak kabul eder:

 • RSS, mRSS ve Atom 1.0: Google, RSS (Gerçek Basit Sendikasyon) 2.0 ve Atom 1.0 özet akışlarını kabul eder. RSS ya da Atom yayını içeren bir blogunuz varsa, o yayının URL'sini Site Haritası olarak gönderirsiniz. Çoğu blog yazılımı yayınınızı sizin için oluşturur. Özet akışın sadece en son URL'lerle ilgili bilgi sağlayabileceğini unutmayın. Ayrıca, sitenizde bir mRSS (medya RSS) özet akışı kullanarak Google'a video içeriği ile ilgili ayrıntılı bilgi sağlayabilirsiniz.
 • Metin dosyası: Temel Web Sitesi Haritaları (herhangi bir resim, video veya diğer özel veri içermeyen, yalnızca web sayfası URL'lerini içeren Site Haritaları) için Google'a her satırda bir URL içeren örnek metin dosyası sağlayabilirsiniz. Örneğin:
    http://www.example.com/dosya1.html
    http://www.example.com/dosya2.html
  

  En iyi sonuçları elde etmek için şu yönergeleri uygulayın:

  • Google, URL’leri aynen belirtildiği gibi taramayı denediği için bunları eksiksiz bir biçimde belirtmeniz gerekir.
  • Metin dosyasında UTF-8 kodlaması kullanılmalıdır.
  • Metin dosyası, URL'lerin listesi dışında hiçbir şey içermemelidir.
  • Metin dosyasını istediğiniz gibi adlandırabilirsiniz. Google, dosyaya bir .txt uzantısı (örneğin, sitemap.txt) vermenizi önerir.

Site Haritanız tamamlandıktan sonra, Web Yöneticisi Araçlarını kullanarak Google'a gönderebilirsiniz.

Site Haritaları ile ilgili yönergeler

 • Bir Site Haritası dosyası en fazla 50.000 URL içerebilir ve sıkıştırılmamış hali 50 MB'ın üzerinde olmamalıdır. Boyutu bu değerden büyükse Site Haritanızı birkaç küçük Site Haritasına bölmenizi öneririz. Bu sınırlamalar, web sunucunuzun Google’a büyük dosyalar sunarak aşırı yüklenmesini önlemeye yardımcı olur.
 • Birden fazla Site Haritanız varsa, bunları bir Site Haritası dizini dosyasında listeleyebilir, ardından da Site Haritası dizinini Google'a gönderebilirsiniz. Her Site Haritası dosyasını ayrı ayrı göndermeniz gerekmez.
 • Tüm URL’leri aynı söz dizimini kullanarak tanımlayın. Örneğin, sitenizin konumunu http://www.example.com/ olarak tanımlarsanız, URL listenizin http://example.com/ ile başlayan URL’ler içermemesi gerekir.
 • URL’lere oturum kimliği eklemeyin.
 • Site Haritası dosyanız, şu XML ad alanını belirtmelidir: xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9".
 • Site Haritası URL’si UTF8 kodlu olmalı ve üzerinde yer aldığı web sunucusu tarafından okunabilecek şekilde kodlanmalıdır.
 • Sitenize alanınızın hem www hem de www olmayan sürümünden erişilebiliyorsa, her bir sürüm için ayrı bir Site Haritası göndermeniz gerekmez. Bununla birlikte, www veya www olmayan sürümü seçmenizi ve Google'a hangi sürümü kullanmakta olduğunuzu bildirmek için önerilen standartlaştırma yöntemlerini kullanmanızı öneririz.
 • Site Haritalarınızı optimize etmenize yardımcı olması için bir danışmanı işe almayı düşünüyorsanız, Arama Motoru Optimize Edicileri (SEO'lar) ile çalışmaya ilişkin önerilerimizi okumanızı öneririz. Buna ek olarak, Web Yöneticisi Yönergelerimiz ve SEO Başlangıç Kılavuzumuz hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. İş arkadaşlarınızla benzer sitelere veya işletmelere göz atmanız da yararlı olabilir.
 • Bir Site Haritası dosyası, içeriğin dilinden bağımsızdır. Her dil sürümünün taranabilmesi ve dizine eklenebilmesi için benzersiz URL'ler kullanın. Bu URL'lerin tümü Site Haritası dosyalarınıza eklenebilir.

Site Haritası uzantıları (video, resimler, Haberler ...)

Site Haritaları, temel URL bilgilerinin yanı sıra, sitenizdeki video, resimler, mobil içerik, Haberler ve yazılım kaynak kodu gibi belirli içerik türleriyle ilgili ayrıntılı bilgiler içerebilir.

Site Haritanızda yer alan içerik türüne bağlı olarak, aşağıdaki tabloda listelenen uygun ad alanlarını belirtmeniz gerekir. Site Haritanızda yer alan her bilgi türü için ad alanı belirttiğinizden emin olun.

Genel URL xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9"
Resimler xmlns:image="http://www.google.com/schemas/sitemap-image/1.1"
Video xmlns:video="http://www.google.com/schemas/sitemap-video/1.1"
Mobil içerik xmlns:mobile="http://www.google.com/schemas/sitemap-mobile/1.0"
Haberler xmlns:news="http://www.google.com/schemas/sitemap-news/0.9".Ancak Google haber içerikleri için ayrı Site Haritaları oluşturmanızı önerir; bu Site Haritaları yeni makalelerin olup olmadığının anlaşılması için çok sık aralıklarla taranır. Haber Site Haritaları ile ilgili daha fazla bilgi.

Site haritası etiket tanımları

Aşağıdaki tabloda, Web URL'lerini listeleyen Site Haritaları için gerekli etiketler özetlenmektedir. Belirli içerik türleriyle ilgili daha ayrıntılı bilgi eklemek için video, resimler, mobil, Haberler ve yazılım kaynak kodu konularına bakın.

Etiket Gerekli mi? Açıklama
<urlset> Gerekli Site Haritasında yer alan URL kümesiyle ilgili tüm bilgileri kapsar.
<url> Gerekli Belirli bir URL'yle ilgili tüm bilgileri kapsar.
<loc> Gerekli Resimler ve video için, açılış sayfasını (oynatma sayfası, yönlendiren sayfa olarak da bilinir) belirtir. Benzersiz bir URL olmalıdır.
<lastmod> İsteğe bağlı URL'nin son olarak değiştirildiği tarihi YYYY-AA-GGZss:ddSDF biçiminde belirtir (zaman değeri isteğe bağlıdır).
<changefreq> İsteğe bağlı Sayfanın ne sıklıkta değişebileceğiyle ilgili ipucu sağlar. Geçerli değerler aşağıda belirtilmiştir:
 • always. Kendilerine her erişildiğinde değişen sayfalar için kullanın.
 • hourly
 • daily
 • weekly
 • monthly
 • yearly
 • never. Arşivlenen URL’ler için bu değeri kullanın.
<priority> İsteğe bağlı Bir URL'nin sitedeki diğer tüm URL'lere göre önceliğini açıklar. Bu öncelik 1.0 (son derece önemli) ila 0.1 (hiç önemli değil) arasında değişebilir.

Sitenizin Google arama sonuçlarındaki sıralamasını etkilemez. Bu değer, sitenizdeki diğer sayfalara bağlı olduğundan, yüksek bir öncelik değeri atamak (veya tüm URL'lerle aynı öncelik düzeyini belirlemek) sitenizin arama sıralamasına yardımcı olmaz. Ayrıca, tüm sayfaları aynı önceliğe ayarlamanın da hiçbir etkisi olmayacaktır.


Bu konu 2.063 defa izlenmiş.


7.7.2013 02:43:06 tarihinde yazmış. fotograf forum, fotograf tartisma, fotograf bilgi, fotografcilik, fotoğraf paylaşım sitesi #23815
Site Haritaları oluşturma nasil yapilir? yerine site haritasi nasil yapilir yazmaliydiniz güzel bir konu tesejkkürler
seref
seref karadayi
Mesajlar: 371
Kayıt: 9.9.2010
Şehir: İstanbul

5.8.2013 18:35:09 tarihinde yazmış. fotograf forum, fotograf tartisma, fotograf bilgi, fotografcilik, fotoğraf paylaşım sitesi #24151
site haritasi olmayan bir site google tarafindan taninmayan sitedir
bakierman
baki erman
Mesajlar: 750
Kayıt: 13.3.2010
Şehir: İstanbul

7.10.2013 02:00:39 tarihinde yazmış. fotograf forum, fotograf tartisma, fotograf bilgi, fotografcilik, fotoğraf paylaşım sitesi #24587
site Haritası nasıl yapılır güzelde tam anlasilir degil
AHMET33
Ahmet yalin
Mesajlar: 394
Kayıt: 15.10.2010
Şehir: İstanbul

1
* Cevap yazmak için üye girişi yapmalısınız.
Fotoğraf Türk
Hakkımızda
Kadromuz
Reklam
Görüş ve Öneriler
İletişim
Yardım
Kurallar
Kullanma Kılavuzu
Sıkça Sorulan Sorular
Tüm Yardım Konuları
Ekran Kalibrasyonu
Copyright © 2018 Fotografturk.com Her Hakkı Saklıdır
Fotoğrafların tüm hakları ve sorumluluğu fotoğraf sahiplerine aittir.
Fotoğraf Türk de paylaşılan fotoğraflar 3. şahıslar tarafından ticari amaçlı kullanılamaz.