Beni Hatırla
Üye Ol | Şifremi Unuttum | Aktivasyon

Mantar tohumu nasıl elde edilir, Kültür mantari Yetistirmek 2012
güven saglam
Mesajlar: 127
Kayıt: 9.9.2010
Şehir: İstanbul

 tarihinde yazmış.
fotograf forum maci izle macini izle mac özeti izle mac bileti Watch Streaming live 2011
#3679
Mantar tohumu nasıl elde edilir, Kültür mantari Yetistirmek 2012
MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ

MANTAR. Protein, vitamin ve mineral maddeler bakımından zengin olan bu sebze insan sağlığını koruyucu özelliklere sahiptir.

mantarin tohumu olmaz, sporlar ile ürerler, sporlar mantarin altinda panellerdedir panellerden vurarak yada bir kagida yapistirarak sporlar elde edilir
Mantar tohumu


Mantar miseli yesirtirirken kesinlikle kavanoz yada torbalarin icinde mikrop olmamali
miseller 12 gün icinde sekillenmeye baslarlar
mantar miseli


Ama bu öğreneceğimiz mantar kültür mantarıdır. Doğada kendiliğinden yetişen ve zehirli olan doğa mantarlarından değildir. Kültür mantarının hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

İşte bu dersimizde kültür mantarının özelliklerini tanıyarak kademe kademe nasıl yetiştirildiğini öğreneceğiz.
mantar tohumu nasil gelisir


mantar tohumu


Evde mantar yetistirmek


Unutmayın çok dikkat ve özen isteyen bir üretim şeklidir.

Mantar yesistiriciligi
Ülkemizde kültür mantarı yetiştiriciliğinin 15-20 yıllık bir geçmişi vardır. Mantarın besin değeri ve ekonomik önemi anlaşıldıktan sonra mantar üretimi ülkemizde de gelişmeye başlamıştır. 1970'li yıların başında 80 ton civarında olan üretimimiz 1980'li yılların başında 300 ton ve 1990 yılı başlarında da yaklaşık 3500-4000 tona ulaşmış bulunmaktadır.

evde mantar yetistirmek

Mantar üretiminin yapılacağı yer, mantarın verim ve kalitesini etkiler. O nedenle sıcaklık, nem ve havalandırma yönünden uygun koşullara sahip yerlerde mantar üretimi yapılabilir. Mantar; mağara, tünel, toprakaltı galerileri, ticari soğuk hava depoları, kümesler, depo ve bodrum katlarıyla modern mantar işletmelerinde, ranza, kasa, ya da plastik torbalarda üretilir.

VİTAMİN, PROTEİN VE MİNERAL MADDE KAYNAĞI

Yemeklik mantar proteince zengin olması yanında insan sağlığını koruyucu B kompleks vitaminleri B1 (Thiamin), B2 (Riboflavin), B5 (Nicostinicasit, B7 (Biothin) ve mineral maddeler kalsiyum, demir, fosfat, potas ve bakır bakımından zengin bir besin maddesidir. Karbonhidrat ve yağ oranın düşük olması nedeniyle dengeli beslenme yönünden yemeklik mantar bir diyet yemek olarak önerilmektedir.

ŞAPKA, SAP VE MİSEL

Yemeklik mantar yapı olarak toprak altı organları ve toprak üstü organları olarak iki bölümden oluşmaktadır. Toprak altı organları diğer bitkilerde köklerin üstlendiği görevleri yerine getiren misellerdir. Miseller mantarın bulunduğu ortamda tutunabilmesi ve ortamda bulunan su ile suda çözülmüş besin maddelerinin alınmasını sağlar. Toprak üstü organları ise sap ve şapkalardır.

GÜNEŞ IŞIĞI İSTEMEZ

Yemeklik mantarlar güneş ışığına ihtiyaç duymadan yetişebilirler. Mantarlar yeşil yaprakları bulunmadığından özümleme yapamazlar.

BESLENMESİ FARKLIDIR

Bu bakımdan mantarın beslenmesi diğer bitkilerden çok farklıdır. Mantarlar kendileri için gerekli besin maddelerini bulunduğu ortamdan hazır olarak sağlamak zorundadırlar.

KOMPOST NEDİR?

Mantarın beslenmesi için gerekli olan bu ortam; çeşitli organik maddelerin ayrıştırılması ve bazı besin elementleri eklenmesi sonucu elde edilir. Bu özel şekilde hazırlanan ortama mantar yetiştiriciliğinde "Kompost" denir.

ÜRETİMİ ŞU SIRAYA GÖRE YAPILIR
Mantar sporlari


1. Kompost hazırlığı

2. Pastörizasyon

3. Misel ekimi ve misel ön gelişme devresi

4. Örtü toprağının örtülmesi

5. Hasat ve bakım

KOMPOST HAZIRLAYALIM

Mantar yetiştiriciliğinde kullanılacak kompostun hazırlanmasında belirli aralıklarla yapılan aktarma, sulama, havalandırma ve bazı maddelerin eklenmesi işlemlerinin amacı, kültür mantarının gelişmesi için en uygun ortamı yaratmaktadır. Kültür mantarının yetiştirilmesinde daha çok taze at gübresi ya da değişik bitkisel kaynaklı ham materyallerden hazırlanan sentetik (yapay) kompost kullanılmaktadır.

AT GÜBRESİ YERİNE

Her zaman ve yılın değişik mevsimlerinde istenilen nitelikte taze at gübresi bulmak oldukça zordur. Bu nedenle at gübresi yerine geçecek sentetik kompost hazırlama formülleri geliştirilmiştir. Sentetik kompost yapımında buğday sapı, çeltik sapı, çavdar sapı, parçalanmış mısır koçanı gibi kolaylıkla ve ucuza bulunabilecek ham materyaller kullanılır. Parçalanmış mısır koçanları kompost hazırlığında kullanıldığında saman veya çayır otlarıyla 1 /3 veya 1 /2 oranında karıştırılarak kullanılmalıdır.

FERMENTASYON GEREKTİRİR

Kompost ham materyallerinin mantarın yetişmesine uygun besin elementlerine dönüşmesi için kompostun fermantasyonu gerekir. Bu fermantasyonu sağlamak için kompost ham materyaline aktivatör madde denilen azotça zengin organik maddeler katılır. Aktivatör madde olarak, sağlanması kolay olan tavuk, sığır koyun gübreleri ile zeytin prinası, pamuk tohumu küspesi veya buğday kepeği gibi maddeler kullanılmaktadır.

KOMPOST YAPILIŞI ZOR DEĞİL

Kompost yığınlarının yapılması için saman balyaları kompost platformuna taşınarak, 50-60 cm yükseklikte yayılır. Saman üzerine yağmurlayıcı koyarak ya da ince su püskürten bir hortumla 2-3 gün ıslatılır. Bu ıslatma sırasında saman belli aralıklarla alt üst edilerek karıştırılır. Böylece samanın her tarafının aynı oranda ıslanması sağlanır.

% 75 NEM OLMALI

Islatma işlemi sonunda samanın nem oranının % 75 civarına getirilmesi sağlanır. Saman yeterli neme ulaştıktan sonra kaba yığın yapılması işlemine başlanır.

İDEAL KOMPOST

Bugün ülkemizde mantar üretimiyle uğraşan yetiştiricilerin % 90'nının kullandığı Formüle göre kompost hazırlığında bir ton kuru samana;

- 141 kg buğday kepeği,

- 23.5 kg amonyum nitrat, - 13 kg yığın yapımından bir gün önce karıştırılarak hafifçe nemlendirilir.

YIĞIN YAPILIR

Daha sonra kalıp tahtaları kullanılarak 180 cm genişliğinde ve 180 cm yüksekliğinde yığın yapılır. Yığın yapılırken kalıp tahtaların içerisine doldurulan materyal iyice sıkıştırılmalıdır.

Kompost platformunun üzeri kompostu aşırı yağıştan korumak için bir sundurma ile örtülü olmalıdır. Sundurma yapma imkanı yoksa yağışlı günlerde yığınların üzeri bir plastik örtü ile örtülür.

YIĞIN 5 GÜN BEKLETİLİR

Yığının yapıldığı gün "0" gün olarak kabul edilir. Beş gün yığın bu şekilde bekletilerek 5. gün yığının birinci aktarması yapılır.

I. AKTARMA

Bunun için yığın açılarak platform üzerine yayılır ve kompostun kuruyan kısımları ıslatılır: Üzerine 141 kg kepek ve 40 kg melas (şeker fabrikası artığı) eşit bir şekilde serpilir ve sıkıştırılarak tekrar yığın yapılır.

II. AKTARMA

9. gün yığının ikinci aktarmasında kompost tekrar platform üzerine yayılarak havalandırılır. Aktarmalar sırasında kuruyan kısımlar ıslatılır, daha sonra üzerine 60 kg alçı serpilir ve 125 cm genişlik 140 cm yükseklikte yığın yapılır.

III. AKTARMA

12 ve 15. günler tekrar aktarma yapılır. Bu aktarmalar sırasında her defasında kompost yayılır, havalandırılır ve sonra eski yığının dış kenarları yeni yığının iç kısmına gelecek şekilde sıkıştırılmadan tekrar yığın yapılır. Bu aktarmalar sırasında kompostta herhangi bir eklentide bulunulmaz. Yalnızca kompostun kuruyan dış yüzeyleri ıslatılarak nemini kaybetmesi önlenir.

PASTÖRİZASYON

Kompostun fermantasyonu tamamlandıktan sonra hastalık ve zararlıları öldürmek için kompasta pastörize işlemi uygulanır. En etkin ve yaygın pastörize işlemi buharla yapılandır. Bunun için bir buhar kazanına gerek vardır.

BUHARLI PASTÖRİZASYON

Kompost hazırlığının 16. veya 17. günü kompost pastörize odası tabanındaki ızgaralar üzerine kütle halinde 180 cm yüksekliğe kadar fazla sıkıştırılmadan doldurulur. Kompost doldurulduktan sonra oda tabanına döşenen delikli borularla oda içerisine buhar verilir.

60°C'DE 10 SAAT

Başlangıçta pastörize oda kapısı ve havalandırma kanalları kapatılarak kompost sıcaklığının 60°C ye çıkması sağlanır ve 60°C de 10 saat tutularak mantara zarar veren nematod, bakteri, virüs ve zararlı mantari hastalıkların kompost içerisinde öldürülmesi sağlanır.

HAVALANDIRMA YAPILIR

Daha sonra havalandırma kanalları açılarak radyal bir fanla oda içerisine taze hava verilir ve kompostları çıkan amonyak ve C02 gibi zararlı gazların komposttan dışarı atılması sağlanır. Bu safhada kompostun her tonu için saatte 300 m3 taze havaya gerek vardır. Bu şekilde sıcaklık bir miktar düşürülür ve kompost sıcaklığı 52-57°C arasında tutularak kompostun olgunlaştırılması ve mantar miseline zarar veren amonyağın komposttan uzaklaştırılması sağlanır.

6-7 GÜNDE KOMPOST OLGUNLAŞIR

Genellikle 6-7 gün içerisinde kompostun olgunlaşması sağlanır. Kompostta amonyak kokusu tamamen kaybolunca buhar kesilir. Odaya taze hava verilerek sıcaklık 25°C ye düşürülür. Kompost sıcaklığı 25°C düşünce komposta misel ekimi yapılır.

KİMYASAL DEZENFEKSİYONDA YAPILIR

Buharla pastörize yapma imkanı olmayan küçük yetiştiriciler için en uygun yöntemdir. Bu yöntemde kompost hazırlık süresi daha uzundur.

DİKKATLI OLMALISINIZ

Bu yöntemde kompostun 16-17. ,günü pastörize odasına alınması yerine 15. günden sonra kompost her üç günde bir aktarılarak kompost olgunlaştırılması ve amonyak kokusunun komposttan atılması sağlanır.

SIRASIYLA YAPILACAK İŞLEMLER

- Kompost 24. gün 30-40 cm yüksekliğinde ve 2.5 m genişliğinde kompost platformu üzerine kabartılarak yayılır.

- Üzerine 1 m3 kompost için 80 gram ölçüsü ile metilbromid kutuları yerleştirilir.

- Daha sonra kompostun üzeri sağlam, deliksiz, naylon örtü ile örtülür. Kompostdan gazın dışarıya kaçmaması için naylon örtünün kenarları baştan başa kum torbaları ile sıkıca örtülerek sıkıştırılır.

- Naylon üzerinde delik olmadığı kontrol edildikten sonra naylon örtü altındaki metilbromid tüpleri üstten bastırılarak patlatılır. Bu şekilde kompost iki gün bekletilir.

Bu işlemin, bilgili birisi tarafından dikkatlice yapılması gerekir.

YİNE AKTARMA YAPILIR

Daha sonra kompostun üzeri açılarak birkaç defa aktarılır. Aktarma işlemi komposttan metilbromid kokusu tamamen uzaklaşana kadar sürdürülür. Koku tamamen uzaklaşınca ekim yapılır.

HAVA SICAKLIĞI 20°C OLMALI

Metilbromid ile kompostun dezenfeksiyonu yapılırken dikkat edilecek nokta hava sıcaklığının 20°C civarında olmasıdır. Daha düşük sıcaklıklarda metilbromid buharlaşmadığından dezenfeksiyon etkili olmaz.

MİSEL ÜRETİMİ RESMİ VEYA ÖZEL KURULUŞLARDA YAPILIR

Ekimde kullanılan mantar miselinin üreticilerin kendileri tarafından üretilmesi olanaksızdır. Mantar miselleri ancak özel koşullarda ve steril laboratuarlarda üretilebilir. Bu nedenle mantar yetiştiricileri ihtiyaçları olan miselleri misel üretimi yapan resmi ya da özel kuruluşlardan, ekim gününden 1-2 gün önce almalıdırlar.

MİSEL EKİMİ NASIL YAPILIR?

Ekim işlemi önceden temizlenip ilaçlanmış (% 2 lik formaldehit) bir alanda, 100 kg komposta 500-600 gr. misel serpilerek yapılır. Böylece ekimi yapılan kompost uygulanan yetiştirme sistemine göre kasa, ranza ya da plastik torbalara doldurulur. Kasa ya da ranzalara m2 ye 80-100 kg, plastik torbalara (45-50 cm çapında) 20-25 kg kompost konmalıdır. Kasa ya da torbalar doldurulduktan sonra ya doğrudan yetiştirme odalarına ya da misel ön gelişme odalarına yerleştirilirler.

KULUÇKA DÖNEMİ

Misel ön gelişme dönemi kompost içine karıştırılan mantar misellerinin gelişmesi için belirli sıcaklıkta tutuldukları dönemdir. Misel ön gelişme döneminde kompost sıcaklığının 20-25°C arasında tutulması gerekir. Kuluçka dönemi dediğimiz bu dönemde hastalık ve zararlılara karşı koruyucu olarak, oda haftada 1 kez % 1 lik formaldehit ve % 0.1 lik DDVP ile ilaçlanır.

RUTUBET YÜKSEK OLMALI

Kompostun kurumasını önlemek için oda nemi % 85-90 arasında tutulmalıdır. Kuluçka dönemi yaklaşık 15-18 gündür. Bu süre için de misel kompostun her yanını sarar ve oda içinde mantar kokusu hissedilir. Sonra misel gelişmesini tamamlayan kompostun üzeri örtü toprağı ile örtülür.

ÖRTÜ TOPRAĞI HAZIRLIĞI

- Mantar yetiştiriciliğinde örtü toprağı, gelişen misellerin meyve verme aşamasına geçirilmesi için gereklidir.

- Ayrıca örtü toprağı kompostun kurumasını önler, dışarıdan gelebilecek hastalıklara karşı korur ve en önemlisi mantarın su ihtiyacını karşılar.

EN İYİ ÖRTÜ TOPRAĞI

Örtü toprağı olarak kullanılacak toprakta öncelikle su tutma kapasitesinin yüksek olması istenir. Bu amaçla kullanılabilecek en iyi toprak torf ya da turba dediğimiz topraktır. Kullanılmadan önce toprak parçalanır ve kireç ilavesiyle pH'sı 7.5 civarına getirilir.

ÖRTÜ TOPRAĞI TEMİZ OLMALI

Örtü toprağının hastalık ve zararlılardan arındırılması gerekir. Bunun için;

- Ya pastörize odasında buhar verilmek suretiyle 60°C de 3 saat pastörize edilir.

- Ya da kimyasal yolla dezenfekte edilir. Kimyasal yolla dezenfeksiyon için 1 m3 toprağa 1.5-2 It formaldehit gelecek şekilde ilaçlanır, üzeri plastik örtü ile örtülerek 2 gün bekletilir. Daha sonra örtü açılarak iyice havalandırılır.

Örtü toprağı örtülmeden önce mantar yastıklarının üzerleri düzeltilir. Hastalık ya da zararlı varsa bunlar ilaçlanır.

ÖRTÜ TOPRAĞI DÜZGÜN SERİLİR

Dezenfekte edilmiş ve nemlendirilmiş örtü toprağı yastıklar üzerine 3.5-4 cm kalınlıkta düzgün bir şekilde yayılır.

TOPRAK KURUMAMALI

Toprak örtümünden sonra oda % 1 lik formaldehit ve % 0.1 lik DDVP ile ilaçlanır ve bu ilaçlama haftada 1 tekrarlanır. Örtü toprağı döneminde toprağın kurumamasına özen gösterilir. Sulama yağmurlama şeklinde toprağı nemli tutacak ölçüde yapılır. Aşırı sulamadan ve komposta su kaçırmadan sakınılmalıdır.

SICAKLIK KADEMELİ DÜŞÜRÜLÜR

Örtü devresinin ilk günlerinde oda sıcaklığı 20°C de tutularak bu sıcaklık yavaş yavaş düşürülmelidir. İlk mantar taslakları görüldüğünde sıcaklık 15-17°C'ye düşürülmüş olmalıdır.

HAVALANDIRMA GEREKLİDİR

Havalandırmaya toprak örtümünün ikinci haftasından itibaren başlanır. Toprak örtümünden 18-20 gün sonra yastıklar üzerinde mantarlar görülmeye başlar. Mantar taslakları toprak yüzeyinde görülmeye başladığında sulama kesilir ve mantarlar nohut büyüklüğüne gelene kadar sulama yapılmaz.

TEMİZLİK ŞARTTIR

Hasat işlemi bittikten sonra yastık yüzeyleri kontrol edilmelidir. Hasat sırasında yastık yüzeyi üzerinde oluşabilecek boşluklar temiz toprakla kapatılmalı, yastık üzerinde kalan sap ve kök artıkları toplanarak temizlenmelidir.

HASAT 1 AY SÜRER

Mantarın ekonomik hasat süresi 35-45 gündür. m2 ye mantar verimi bu süre içinde ortalama 15 kg civarındadır.

HASAT SONRASI TEMİZLİK

Hasat süresi sonrasında yetiştirme odası boşaltılır. Oda temizlenip yıkandıktan sonra % 4 lük formaldehit ile ilaçlanmalıdır. Bu işlem yapılmadığı taktirde daha sonra içeriye alınacak temiz ürün için hastalıklı bir ortam yaratılmış olur. Ilaçlamadan sonra oda iyice havalandırılmalıdır. Bu durumda oda ikinci parti ürün için hazırdır.

MANTARINDA HASTALIK VE ZARARLISI VARDIR

Mantar yetiştiriciliğinde temizlik koşullarına uyulmadığı ve gerekli önlemler alınmadığında, üretimde hastalık ve zararlılardan dolayı verim düşüklüğü kaçınılmazdır. Üretimde hastalık ve zararlıları en aza indirmek için şu önlemlere özen gösterilmelidir.

- Kompostun fermantasyonunun iyi yapılması.

- Kompost ve örtü toprağının yeterli dezenfeksiyonu.

- Misel gelişme ve hasat dönemlerinde sıcaklık ve nemin istenen düzeylerde tutulması.

- Ekimden itibaren koruyucu ilaçlamaların düzenli olarak yapılması.

- Havalandırma ve kapı girişlerine sineklik teli ve filtrelerin konması.

- Çevre temizliğine özen gösterilmesi.

- Yetiştirme alanlarında çalışan kişilerin temizlik koşullarına uymaları.

ÖNEMLİ ZARARLILARI

Mantar yetiştiriciliğinde zararlıların başında kırmızı örümcekler, sinekler ve nematodlar gelir. Bunlar çoğunlukla mantar miselleriyle beslenerek verimin düşmesine neden olurlar.

ÖNEMLİ HASTALIKLARI

Yetiştiricilikte en çok rastlanan hastalıklar ise kuru kabarcık, yaş kabarcık, bakteriyel leke, mürekkep mantarları, beyaz ve kahverengi alçı hastalıkları, yeşil, sarı ve kahverengi küflerle, örümcek ağı küfüdür. Bu hastalıklar mantarın besinine ortak olarak ve mantar kalitesini düşürerek zararlı olurlar. Çoğunlukla üretim sırasında yapılan hatalar nedeniyle ortaya çıkarlar ve mücadele edilmediğinde büyük verim kayıplarına neden olurlar.

Kavak Mantari

Kuzugöbeği

Saç

Keme Mantari
Mantar Bariyer

Kultur Mantari

Küf Mantari

Reishi Mantar

MUSHROOM CULTURE , MUSHROOM CULTURE . MUSHROOM CULTURE. MUSHROOM CULTURE MUSHROOM CULTURE MUSHROOM CULTURE MUSHROOM CULTURE MUSHROOM CULTURE MUSHROOM CULTURE MUSHROOM CULTURE MUSHROOM CULTURE
mantar tohumu spor misel nasıl yaplır
kültür mantarı tohumu nerden alınır
Bu konu 81.024 defa izlenmiş.


16.12.2013 17:49:19 tarihinde yazmış. fotograf forum, fotograf tartisma, fotograf bilgi, fotografcilik, fotoğraf paylaşım sitesi #24841
tesekkürler Mantar tohumu nasıl elde edilir forum cok yararli olmus
utkukaya
utku kaya
Mesajlar: 379
Kayıt: 27.6.2010
Şehir: Diger

18.8.2014 17:08:11 tarihinde yazmış. fotograf forum, fotograf tartisma, fotograf bilgi, fotografcilik, fotoğraf paylaşım sitesi #25300
mantar nasil muhafaza edilir
aliselcukakyol
ali selcuk akyol
Mesajlar: 177
Kayıt: 23.9.2008

26.9.2017 09:23:55 tarihinde yazmış. fotograf forum, fotograf tartisma, fotograf bilgi, fotografcilik, fotoğraf paylaşım sitesi #29114

ralph lauren uk


coach outlet


nmd adidas


burberry sale


ralph lauren uk


yeezy boost


moncler


cheap ray ban sunglasses


rayban


cheap nfl jerseys


cheap ray bans


coach outlet


pandora jewelry


cheap jordans


jordan shoes


uggs on sale


coach outlet


coach factory outlet


longchamp handbags


pandora charms sale


michael kors outlet store


pandora outlet


nfl jerseys wholesale


burberry sale


louis vuitton outlet store


adidas yeezy


christian louboutin outlet


coach outlet


ugg boots


ralph lauren outlet online


kate spade outlet store


louis vuitton outlet online


pandora jewelry


ugg boots


longchamp bags


coach outlet


fred perry polo


pandora jewelry outlet


canada goose jackets


canada goose


coach outlet


burberry handbags


cheap oakley sunglasses


canada goose outlet


ugg outlet store


ralph lauren uk


jordans


air jordans


hermes birkin


tory burch outlet


canada goose coats


oakley sunglasses


coach outlet


timberland outlet


nike outlet


jordan retro


canada goose outlet


coach outlet


adidas shoes


ralph lauren outlet online


uggs


north face outlet


adidas yeezy


adidas nmd


canada goose outlet


tory burch outlet


air jordans


kate spade


supreme uk


coach outlet store


louis vuitton factory outlet


cheap uggs


polo ralph lauren outlet online


timberland boots


louboutin shoes


polo outlet


ray ban sunglasses


ugg outlet


michael kors handbags


polo ralph lauren


adidas outlet


birkenstocks


ugg boots on sale


moncler outlet


ugg outlet


coach factory outlet


air max 2018


ray ban sunglasses


burberry outlet canada


polo ralph lauren


michael kors outlet


louboutin shoes


adidas nmd


ugg boots


coach factory outlet


coach outlet


adidas yeezy boost


toms shoes


birkenstocks


ugg slippers


christian louboutin


canada goose sale


north face jackets


ralph lauren sale clearance


ugg shoes


michael kors outlet


cheap nfl jerseys


nike air max


discount oakley sunglasses


burberry outlet


canada goose


ray ban sunglasses discount


fred perry


nike outlet


rayban


toms shoes


canada goose outlet


moncler jackets


nmd shoes


nike shoes


ugg boots canada


michael kors outlet online


nike shoes


michael kors canada


north face outlet online


polo ralph lauren outlet


nike store


ray ban sunglasses discount


polo ralph lauren outlet


cheap mlb jerseys


air jordan shoes


coach outlet


moncler jackets outlet


ultra boost


birkenstock sandals


ugg outlet


coach outlet


cat boots


coach factory outlet


kate spade


coach outlet


coach outlet


cheap jordans


coach outlet store


uggs


michael kors handbags


cheap oakley sunglasses


moncler outlet


valentino shoes


coach factory outlet


ugg australia


michael kors outlet store


ugg boots


nike shoes


michael kors outlet


louis vuitton outlet online


air jordans


moncler outlet


moncler outlet


ralph lauren outlet


longchamp uk


jordan shoes


louis vuitton


ugg sandals


ralph lauren outlet


coach factory outlet


ugg boots


louis vuitton outlet


ralph lauren outlet online


toms outlet


yeezy boost


michael kors outlet


canada goose coats


burberry outlet


pandora charms


adidas nmd


coach outlet


mulberry bags


mulberry uk


hermes outlet


yeezy boost 350


canada goose


canada goose sale


coach outlet store


nike cortez


valentino shoes outlet


adidas outlet


uggs clearance


louis vuitton outlet


michael kors uk


mulberry outlet


cheap jerseys from china


ralph lauren outlet online


louis vuitton outlet


pandora jewelry


ralph lauren sale clearance


canada goose outlet


ralph lauren uk


hermes handbags


adidas superstar


michael kors handbags


oakley sunglasses


pandora uk


ugg ustralia


tory burch outlet store


nike outlet online


christian louboutin


michael kors outlet clearance


canada goose outlet


canada goose clothing


ugg boots


nike air max


coach factory outlet


uggs on sale


birkenstock sandals


cheap jordans


coach bags


ugg boots on sale


louboutin shoes


longchamp outlet


pandora jewelry


adidas outlet


toms shoes outlet


michael kors outlet store


red bottoms


supreme


ugg boots outlet


pandora charms


canada goose jackets


canada goose outlet


harden vol 1


yeezy boost 350


coach factory outlet


louis vuitton outlet


kate spade handbag


coach factory outlet


coach factory outlet


ugg outlet


ugg boots


michael kors outlet


coach outlet


ugg boots


ralph lauren outlet


coach outlet


pandora charms sale clearance


discount ray ban sunglasses


ugg outlet store


canada goose jackets


louis vuitton outlet store


mbt shoes


toms outlet


michael kors outlet


oakley sunglasses


adidas superstar


nike outlet store


salvatore ferragamo shoes


longchamp uk


cheap uggs


mulberry handbags


pandora jewelry


hermes handbags


canada goose uk


mlb jerseys cheap


ugg boots for women


cheap jordans


red bottom shoes


adidas yeezy boost


kate spade outlet


yeezy boost


michael kors outlet


michael kors handbags


ralph lauren outlet


beats by dre


christian louboutin outlet


pandora charms


ugg slippers


polo ralph lauren outlet online


ugg outlet online


cheap jerseys


ugg sandals


cheap ray ban sunglasses


beats by dr dre


ralph lauren outlet


coach factory outlet


coach factory outlet


adidas yeezy


pandora


coach outlet store


michael kors outlet


cheap nfl jerseys wholesale


kate spade handbags


moncler outlet


ugg outlet store


polo ralph lauren


coach factory outlet


longchamp handbags


oakley sunglasses


pandora charms


gucci outlet


cheap jordans


coach factory outlet


cheap uggs


ugg outlet


ray ban sunglasses


cheap uggs


coach outlet store online clearances


christian louboutin outlet


cheap jordan shoes


kate spade bags


ugg sale


christian louboutin outlet


ugg outlet


ray ban sunglasses


pandora outlet


moncler coats


michael kors outlet


salvatore ferragamo


jordan retro 11


ugg ustralia


red bottoms shoes


nike shoes for men


ugg outlet


canada goose jackets


cheap oakley sunglasses


coach factorty outlet


cheap ray ban sunglasses


ray ban sunglasses


nmd adidas


ray ban sunglasses


uggs outlet


ralph lauren outlet


pandora jewelry


ugg boots


ralph lauren outlet


adidas yeezy


coach outlet


coach outlet


ugg boots


coach factory outlet


polo ralph lauren outlet online


coach canada


polo ralph lauren outlet online


ugg outlet


michael kors canada


doudoune moncler


ugg boots


michael kors outlet


kate spade outlet


superdry uk


coach factory outlet


canada goose sale


ugg outlet


ralph lauren outlet


christian louboutin


canada goose sale


pandora charms sale


yeezy 350 boost


canada goose jackets


coach handbags


cheap ugg boots


hermens bags


polo ralph lauren


cheap mlb jerseys


cheap uggs


coach canada


moncler jackets


fitflops sale


pandora charms sale clearance


ralph lauren outlet


ugg shoes


coach outlet online


cheap mlb jerseys


michael kors outlet


coach outlet online


ralph lauren outlet


moncler jackets


fitflops


coach outlet


ugg outlet


coach outlet


polo ralph lauren outlet


ugg sale


michael kors handbags


uggs canada


nike huarache


hermes bags


pandora outlet


cheap ugg boots


michael kors outlet


mbt shoes


adidas nmd


cheap jordans free shipping


coach outlet store


ralph lauren sale clearance


ugg outlet


ugg outlet


adidas shoes


michael kors outlet online


superdry


coach outlet


hermes handbags


coach outlet store online


coach factory outlet online


james harden shoes


polo ralph lauren outlet online


toms shoes outlet


coach outlet


michael kors factory outlet


air max 2017


michael kors outlet clearance


oakley sunglasses


ugg outlet


adidas shoes


mlb jerseys wholesale


2017.9.26yangping

yangping55
yangping55
Mesajlar: 80
Kayıt: 26.9.2017
Şehir: Bayburt

9.1.2018 08:20:30 tarihinde yazmış. fotograf forum, fotograf tartisma, fotograf bilgi, fotografcilik, fotoğraf paylaşım sitesi #29399
[url=http://www.kyrieirving-shoes.us.com]kyrie irving shoes[/url]
[url=http://www.cheaprealjordans.us.com]real jordans for sale cheap[/url]
[url=http://www.hoganoutlet.cc]hogan outlet[/url]
[url=http://www.truereligionjeans-outlets.us.com]true religion outlet[/url]
[url=http://www.jordanshoes.uk]cheap jordan shoes[/url]
[url=http://www.longchampbags.us.org]longchamp bags[/url]
[url=http://www.yeezys.us.org]yeezy[/url]
[url=http://www.airhuarache.uk]nike huarache[/url]
[url=http://www.adidasgazelle.us.com]adidas gazelle sale[/url]
[url=http://www.rosherun.us.com]nike roshe run[/url]
[url=http://www.nikedunks.us.org]nike dunk low[/url]
[url=http://www.balenciagasneakers.com]balenciaga sneakers[/url]
[url=http://www.chromehearts.net.co]chrome hearts online[/url]
[url=http://www.outletonline-michaelkors.us.org]michael kors outlet online[/url]
[url=http://www.bape-hoodie.us.com]bape clothing[/url]
[url=http://www.kobebasketballshoes.us.com]basketball shoes[/url]
[url=http://www.nike-airmax2017.us.com]nike air max 2017[/url]
[url=http://www.retro-jordans.us.com]retro jordans[/url]
[url=http://www.adidasoutletonline.com]adidas outlet[/url]
[url=http://www.adidasstansmith.us.com]adidas stan smith women[/url]
[url=http://www.toryburchshoes.org.uk]tory burch shoes[/url]
[url=http://www.kevindurant-shoes.us.com]kd shoes[/url]
[url=http://www.michaelkors-outletfactory.us.org]michael kors outlet handbags[/url]
[url=http://www.basketball-shoes.us.com]basketball shoes[/url]
[url=http://www.yeezy-shoes.us]yeezy shoes[/url]
[url=http://www.pandorabracelet.in.net]pandora bracelet[/url]
[url=http://www.supremehoodie.us.com]supreme clothing[/url]
[url=http://www.yslhandbags.org]ysl handbags[/url]
[url=http://www.nfljerseys.us.org]cheap nfl jerseys[/url]
[url=http://www.adidassuperstar.org.uk]adidas superstar[/url]
[url=http://www.kobesneakers.com]kobe sneakers[/url]
[url=http://www.goyardhandbags.us.com]goyard handbags[/url]
[url=http://www.hermes-handbags.us.com]hermes handbags[/url]
[url=http://www.tomford-sunglasses.us.com]tom ford glasses[/url]
[url=http://www.cartierbracelet.us]cartier bracelet[/url]
[url=http://www.jewelrypandora.in.net]pandora jewelry[/url]
[url=http://www.lebron14.us.com]nike lebron 14[/url]
[url=http://www.longchamphandbags.us.org]longchamp handbags[/url]
[url=http://www.adidasyeezy.co.uk]yeezy[/url]
[url=http://www.adidasstansmith.uk]adidas stan smith uk[/url]
[url=http://www.outletlongchamp.us.com]longchamps[/url]
[url=http://www.vans-outlet.us.com]vans shoes[/url]
[url=http://www.boostyeezy.us.com]adidas yeezy boost[/url]
[url=http://www.nikefoamposite.us.com]foamposites[/url]
[url=http://www.cheapretro-jordans.com]cheap jordans[/url]
[url=http://www.nikeairforce1.us.com]nike air force 1 low[/url]
[url=http://www.yeezy-boost.us.com]yeezy boost[/url]
[url=http://www.fitflops-saleclearance.us.com]fitflops sale clearance[/url]
[url=http://www.michael-kors-handbags.org.uk]michael kors handbags[/url]
[url=http://www.reebokoutlet.us.org]reebok outlet[/url]
[url=http://www.michael--korsoutlet.us.org]michael kors[/url]
[url=http://www.jordan11retro.us.com]jordan 11[/url]
[url=http://www.airmax90.us.org]air max 90[/url]
[url=http://www.kobe-shoes.us.com]kobe byrant shoes[/url]
[url=http://www.supremehoodie.us.com]supreme hoodie[/url]
[url=http://www.jordan11retro.us.com]air jordan 11[/url]
[url=http://www.longchamp-bags.us.org]longchamp longchamps[/url]
[url=http://www.louboutinshoes.uk]christian louboutin shoes[/url]
[url=http://www.lebron15shoes.us.com]lebron 15[/url]
[url=http://www.kobebasketballshoes.net]kobe basketball shoes[/url]
[url=http://www.nikeairmax2018.us.com]nike air max 2018[/url]
[url=http://www.outletonline-michaelkors.us.org]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.adidasyeezyshoes.us.org]adidas yeezy[/url]
[url=http://www.balenciagashoes.us.com]balenciaga sneakers[/url]
[url=http://www.nike-airforce1.us.com]nike air force 1[/url]
[url=http://www.mlbjerseyscheap.us]cheap mlb jerseys[/url]
[url=http://www.longchampbags.us.org]longchamp[/url]
[url=http://www.jordan13.us.com]jordan 13[/url]
[url=http://www.stephencurry-shoes.us.com]stephen curry shoes[/url]
[url=http://www.nikezoom.us.com]nike air zoom structure 19[/url]
[url=http://www.hermesbelts.com]hermes belts[/url]
[url=http://www.monclersoutlet.us.com]moncler[/url]
[url=http://www.nikemercurial.us.com]nike mercurial vapor[/url]
[url=http://www.yeezyboost350v2.org.uk]yeezy boost 350 v2[/url]
[url=http://www.outlettimberland.us.org]timberland shoes[/url]
[url=http://www.truereligion-outlets.us.com]true religion outlet[/url]
[url=http://www.nike-huarache.com]nike huarache[/url]
[url=http://www.adidassuperstar.org.uk]adidas superstar UK[/url]
[url=http://www.pradasunglasses.us.org]prada eyeglasses[/url]
[url=http://www.chrome-hearts.us.org]chrome hearts[/url]
[url=http://www.yeezy-boost.us.com]yeezy boost 350[/url]
[url=http://www.adidasyeezy.co.uk]adidas yeezy[/url]
[url=http://www.birkinbag.us.com]hermes birkin[/url]
[url=http://www.pandorabracelet.in.net]pandora charms[/url]
[url=http://www.monclerjacketsoutlet.org.uk]moncler outlet[/url]
[url=http://www.michael-kors-handbags.com.co]michael kors handbags[/url]
[url=http://www.longchamphandbags.us.org]longchamp[/url]
[url=http://www.air-max.us.com]air max[/url]
[url=http://www.kobe-shoes.us.com]kobe shoes[/url]
[url=http://www.airjordanretro.uk]air jordan[/url]
[url=http://www.lebron15shoes.us.com]lebron 15 shoes[/url]
[url=http://www.linksoflondon.us.com]links of london[/url]
[url=http://www.adidasultra.us.com]adidas ultra boost[/url]
[url=http://www.curry4shoes.us.com]curry 4[/url]
[url=http://www.michael--korsoutlet.us.org]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.nikehuarache.uk]huaraches[/url]
[url=http://www.kyrie4.org]kyrie 4[/url]
[url=http://www.adidasnmd.uk]adidas nmd r1[/url]
[url=http://www.hermes-handbags.us.com]hermes bag[/url]
[url=http://www.adidasneo.us.com]adidas neo online shop[/url]
[url=http://www.vans-shoes.us.org]vans shoes[/url]
[url=http://www.michaeljordanshoes.net]jordan shoes[/url]
[url=http://www.jordan13.us.com]jordan retro 13[/url]
[url=http://www.jewelrypandora.in.net]pandora bracelet[/url]
[url=http://www.nikepolo.us]nike polo[/url]
[url=http://www.adidas-nmds.us.com]adidas nmd[/url]
[url=http://www.ferragamobelt.us]ferragamo sale[/url]
[url=http://www.ferragamobelt.us]ferragamo belt[/url]
[url=http://www.lebron15.net]nike lebron 15[/url]
[url=http://www.yeezy-shoes.us.org]yeezy shoes[/url]
[url=http://www.kobebasketballshoes.us.com]kobe basketball shoes[/url]
[url=http://www.cheap-airjordans.us.com]air jordans[/url]
[url=http://www.outletonlinekatespade.us.com]kate spade outlet[/url]
[url=http://www.nhljerseys.us.org]cheap nhl jerseys[/url]
[url=http://www.adidas-eqt.us.com]adidas eqt support adv[/url]
[url=http://www.yeezyboost.com.co]yeezy boost 350 v2[/url]
[url=http://www.boostyeezy.us.com]yeezy boost 350 v2[/url]
[url=http://www.lebron13.us.com]lebron 13 low[/url]
[url=http://www.kobebasketballshoes.net]kobe 9[/url]
[url=http://www.adidasultra.us.com]adidas ultra boost 3.0[/url]
[url=http://www.adidasstansmith.uk]adidas stan smith[/url]
[url=http://www.adidasstansmith.us.com]adidas stan smith[/url]
[url=http://www.hermesbelts.co.uk]hermes belts[/url]
[url=http://www.toryburchshoes.us]tory burch shoes[/url]
[url=http://www.adidas-tubular.us.com]adidas tubular[/url]
[url=http://www.yeezyboost.in.net]adidas yeezy boost[/url]
[url=http://www.kevindurant-shoes.us.com]kevin durant shoes[/url]
[url=http://www.linksoflondonus.com]links of london[/url]
[url=http://www.outletlongchamp.us.com]longchamp bags[/url]
[url=http://www.rosherun.us.com]roshe run[/url]
[url=http://www.hardenshoes.us.com]james harden shoes[/url]
[url=http://www.katespadehandbags-outlet.us.com]kate spade outlet[/url]
[url=http://www.yeezyboost350v2shoes.us.com]yeezy boost 350 v2[/url]
[url=http://www.lacosteonlineshop.us.com]lacoste polo[/url]
[url=http://www.adidasoutletonline.us.com]adidas outlet online[/url]
[url=http://www.nikerosheone.co.uk]nike roshe run[/url]
[url=http://www.stephencurry-shoes.us.com]curry 2[/url]
[url=http://www.airjordan.us.com]air jordan shoes[/url]
[url=http://www.hardenshoes.us.com]harden shoes[/url]
[url=http://www.longchamp-bags.us.org]longchamp bags[/url]
[url=http://www.balenciagashoes.us.com]balenciaga shoes[/url]
[url=http://www.outlettimberland.us.org]timberland outlet[/url]
[url=http://www.nikerosheone.us.com]nike roshe run[/url]
[url=http://www.yeezy-shoes.uk]yeezy sneakers[/url]
[url=http://www.fitflops-saleclearance.us.com]fitflops sale[/url]
[url=http://www.yeezyboost.in.net]yeezy boost[/url]
[url=http://www.goyard-handbags.us.com]goyard tote[/url]
[url=http://www.yeezy-shoes.uk]yeezy shoes[/url]
[url=http://www.yeezy-shoes.org.uk]yeezy shoes[/url]
[url=http://www.adidasnmdrunner.us.com]nmd r1[/url]
[url=http://www.hermes-belt.us.com]hermes belt[/url]
[url=http://www.nike-airforce1.us.com]nike air force[/url]
[url=http://www.adidasgazelle.us.com]adidas gazelle[/url]
[url=http://www.adidas-tubular.us.com]adidas tubular[/url]
[url=http://www.airhuarache.uk]nike huarache sale[/url]
[url=http://www.michaelkors-outletfactory.us.org]michael kors factory outlet[/url]
[url=http://www.lebron13.us.com]lebron 13[/url]
[url=http://www.charmspandora.in.net]pandora jewelry[/url]
[url=http://www.katespadehandbags-outlet.us.com]kate spade handbags[/url]
[url=http://www.adidasnmdrunner.us.com]adidas nmd[/url]
[url=http://www.patriotsjerseys.us.com]patriots jerseys[/url]
[url=http://www.bapehoodie.us]bape hoodie[/url]
[url=http://www.nike-airmax2017.us.com]nike air max95[/url]
[url=http://www.kobeshoes.uk]kobe byrant shoes[/url]
[url=http://www.yeezy-shoes.org]yeezys[/url]
[url=http://www.vancleefarpels.us.com]vanvan cleef and arpels[/url]
[url=http://www.kyrie3.us.com]kyrie 3[/url]
[url=http://www.curry4.us.com]curry 4[/url]
[url=http://www.asicsrunningshoes.us.org]asics running shoes[/url]
[url=http://www.nike-airmax2017.us.com]nike air max 2016[/url]
[url=http://www.airjordan.us.com]air jordan[/url]
[url=http://www.nikehuaracheshoes.us.com]nike huarache[/url]
[url=http://www.adidasonlineshop.us.com]adidas online shop[/url]
[url=http://www.kyrie4shoes.us.com]kyrie 4[/url]
[url=http://www.jordan12.us.com]air jordan 12[/url]
[url=http://www.nikezoom.us.com]nike air zoom pegasus 32[/url]
[url=http://www.nfljerseys.us.org]nfl jerseys[/url]
[url=http://www.christian-louboutin.eu.com]christian louboutin shoes[/url]
[url=http://www.long-champhandbags.org.uk]longchamp handbags[/url]
[url=http://www.goyard-handbags.us.com]goyard handbags[/url]
[url=http://www.nikezoom.us.com]nike zoom[/url]
[url=http://www.airjordanretro.uk]jordan retro[/url]
[url=http://www.hermesbelts.com]hermes belt[/url]
[url=http://www.nikemercurial.us.com]nike mercurial[/url]
[url=http://www.michaelkors-outletsonline.us.com]michael kors outlet online[/url]
[url=http://www.kobesneakers.com]kobe 9[/url]
[url=http://www.kobebasketballshoes.net]kobe 11[/url]
[url=http://www.mlbjerseyscheap.us]mlb jerseys[/url]
[url=http://www.ultraboost.us.com]ultra boost[/url]
[url=http://www.yeezy-shoes.org.uk]yeezys[/url]
[url=http://www.thelightupshoes.us.com]led light up shoes[/url]
[url=http://www.michaelkors-outletstore.us.com]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.curry3.in.net]curry 3[/url]
[url=http://www.yeezyboost.com.co]adidas yeezy boost[/url]
[url=http://www.jordan-retro.us.com]jordan retro[/url]
[url=http://www.yeezys.us.org]adidas yeezy[/url]
[url=http://www.ledshoes.us.com]light up shoes[/url]
[url=http://www.nikeairforce1.us.com]nike air force 1[/url]
[url=http://www.longchamphandbagsoutlet.us.org]longchamp handbags[/url]
[url=http://www.adidasultraboost.us.org]adidas ultra boost 3.0[/url]
[url=http://www.cheapnbajerseys.us.org]cheap nba jerseys[/url]
[url=http://www.fitflops.cc]fitflops[/url]
[url=http://www.curry4.us.com]curry shoes[/url]
[url=http://www.goldengoose-outlet.us.com]golden goose[/url]
[url=http://www.chromehearts.com.co]chrome hearts[/url]
[url=http://www.hoganoutlet.cc]hogan outlet online[/url]
[url=http://www.guccibelt.us.com]gucci belts for men[/url]
[url=http://www.yeezy-shoes.us]yeezy boost 350[/url]
[url=http://www.michaeljordanshoes.us.com]jordan shoes[/url]
[url=http://www.truereligion-outlets.us.com]true religion[/url]
[url=http://www.nikeairforce1.us.com]nike air force[/url]
[url=http://www.nike-airforce1.us.com]air force ones[/url]
[url=http://www.retro-jordans.us.com]jordan retro[/url]
[url=http://www.calvinkleinoutlet.us.com]calvin klein outlet[/url]
[url=http://www.nikehuaracheshoes.us.com]huarache shoes[/url]
[url=http://www.outletlacoste.us.com]lacoste outlet[/url]
[url=http://www.yeezyboost.com.co]yeezy boost[/url]
[url=http://www.nike-huarache.com]huarache shoes[/url]
[url=http://www.adidasnmds.com]adidas nmd[/url]
[url=http://www.nmdadidasus.com]adidas nmd[/url]
[url=http://www.jordan4.us.com]jordan 4[/url]
[url=http://www.nikezoom.us.com]nike air zoom[/url]
[url=http://www.adidasultraboost.us.org]adidas ultra boost[/url]
[url=http://www.charmspandora.in.net]pandora charms[/url]
[url=http://www.hermes-birkin.us.com]hermes birkin[/url]
[url=http://www.vans-shoes.us.org]vans store[/url]
[url=http://www.adidasstore.us.com]adidas store[/url]
[url=http://www.louboutinshoes.uk]louboutin shoes[/url]
[url=http://www.balenciagasneakers.com]balenciaga shoes[/url]
[url=http://www.guccibelt.us.com]gucci belt[/url]
[url=http://www.cheap--jordans.us.com]cheap jordans[/url]
[url=http://www.nfljerseys.us.org]cheap nfl jerseys china[/url]
[url=http://www.lebronjames-shoes.us.com]lebron james shoes[/url]
[url=http://www.nike-airmax90.uk]nike air max 90[/url]
[url=http://www.converse-shoes.us.com]converse outlet store[/url]
[url=http://www.lebron13.us.com]lebron 13 shoes[/url]
[url=http://www.yeezy-shoes.org]yeezy shoes[/url]
[url=http://www.outletlongchamp.us.com]longchamp outlet[/url]
[url=http://www.hermesbelts.co.uk]hermes belt[/url]
[url=http://www.nikerosheone.us.com]nike roshe one[/url]
[url=http://www.adidassuperstar.us.com]adidas superstar[/url]
[url=http://www.adidasstansmith.us.com]adidas stan smith men[/url]
[url=http://www.linksoflondon.us.com]links of london sale[/url]
[url=http://www.pradasunglasses.us.org]prada sunglasses[/url]
[url=http://www.atlantafalconsjerseys.us]atlanta falcons jersey[/url]
[url=http://www.lacosteonlineshop.us.com]lacoste online shop[/url]
[url=http://www.cheapretro-jordans.com]retro jordans[/url]
[url=http://www.truereligion-outlets.us.com]true religion jeans[/url]
[url=http://www.shoesjordan.us.com]jordan shoes[/url]
[url=http://www.hermes-birkin.us.com]birkin bag[/url]
[url=http://www.asicsrunningshoes.us.org]asics sneakers[/url]
[url=http://www.adidas-nmds.us.com]nmd[/url]
[url=http://www.tomford-sunglasses.us.com]tom ford sunglasses[/url]
[url=http://www.yeezys.org.uk]yeezy[/url]
[url=http://www.long-champhandbags.org.uk]longchamp[/url]
[url=http://www.converseoutlet.us.com]converse shoes[/url]
[url=http://www.goldengoose-snearkers.com]golden goose sneakers[/url]
[url=http://www.guccibelt.us.com]gucci belts[/url]
[url=http://www.converse-shoes.us.com]converse shoes[/url]
[url=http://www.yeezy-shoes.us.org]yeezy[/url]
[url=http://www.adidas-tubular.us.com]adidas tubular x[/url]
[url=http://www.nikerosheone.co.uk]nike roshe run one[/url]
[url=http://www.kyrieirving-shoes.us.com]irving shoes[/url]
[url=http://www.vancleefarpels.us.com]van cleef arpels[/url]
[url=http://www.authenticjordanscheap.us.com]cheap jordans[/url]
[url=http://www.ultraboost.us.com]adidas ultra boost[/url]
[url=http://www.adidas-eqt.us.com]adidas eqt[/url]
[url=http://www.nikeairmax2018.us.com]air max 2018[/url]
[url=http://www.chromehearts.com.co]chrome hearts outlet[/url]
[url=http://www.adidastubular.co.uk]adidas tubular[/url]
[url=http://www.nikezoom.me.uk]nike zoom[/url]
[url=http://www.supremeclothing.us]supreme clothing[/url]
[url=http://www.kobesneakers.com]kobe 11[/url]
[url=http://www.ultraboost.us.com]ultra boost 3.0[/url]
[url=http://www.yeezyboost350v2.org.uk]yeezy boost 350[/url]
[url=http://www.adidasoutletonline.us.com]adidas outlet[/url]
[url=http://www.nikebasketballshoes.us.com]nike basketball shoes[/url]
[url=http://www.calvinkleinoutlet.us.com]calvin klein underwear[/url]
[url=http://www.adidastubular.co.uk]adidas tubular UK[/url]
[url=http://www.air-max.us.com]air max 90[/url]
[url=http://www.cartierbracelet.us]cartier love bracelet[/url]
[url=http://www.nikedunks.us.org]nike dunks[/url]
[url=http://www.bape-hoodie.us.com]bape hoodie[/url]
[url=http://www.patriotsjerseys.us.com]patriots jersey[/url]
[url=http://www.converseoutlet.us.com]converse outlet[/url]
[url=http://www.jordanshoes.uk]jordan shoes[/url]
[url=http://www.goldengoose.us.com]golden goose sneakers[/url]
[url=http://www.kobeshoes.uk]kobe shoes[/url]
[url=http://www.air-max.us.com]air max 95[/url]
[url=http://www.cheaprealjordans.us.com]100% real jordans for cheap[/url]
[url=http://www.air-max.us.com]nike air max[/url]
[url=http://www.michaelkorshandbags.net.co]michael kors handbags[/url]
[url=http://www.cheapnbajerseys.us.org]nba jerseys[/url]
[url=http://www.vibramfivefingers.us.com]vibram fivefingers[/url]
[url=http://www.boostyeezy.us.com]yeezy boost[/url]
[url=http://www.nike-airmax90.uk]air max 90[/url]
[url=http://www.goldengoose-outlet.us.com]golden goose outlet[/url]
[url=http://www.monclerjacketsoutlet.org.uk]moncler jackets[/url]
[url=http://www.nike-freerun.us.com]nike free run[/url]
[url=http://www.nhljerseys.us.org]nhl jerseys[/url]
[url=http://www.lebron15.net]lebron 15[/url]
[url=http://www.atlantafalconsjerseys.us]falcons jersey[/url]
[url=http://www.vans-outlet.us.com]vans outlet[/url]
[url=http://www.adidasstore.us.com]adidas shoes[/url]
[url=http://www.adidasneo.us.com]adidas neo[/url]
[url=http://www.patriotsjerseys.us.com]new england patriots jerseys[/url]
[url=http://www.thelightupshoes.us.com]light up shoes[/url]
[url=http://www.yeezy-boost350.us.com]yeezy[/url]
[url=http://www.michael-kors-handbags.org.uk]michael kors purses[/url]
[url=http://www.airmax90.us.org]nike air max 90[/url]
[url=http://www.nikeairmax2018.us.com]nike air max[/url]
[url=http://www.birkinbag.us.com]birkin bag[/url]
[url=http://www.outletonlinekatespade.us.com]kate spade outlet online[/url]
[url=http://www.ledshoes.us.com]led shoes[/url]
[url=http://www.lebron14.us.com]lebron 14[/url]
[url=http://www.michaelkors-outletonlines.us.com]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.jordanshoes.com.co]jordan shoes[/url]
[url=http://www.jordan6.us.com]air jordan 6[/url]
[url=http://www.stephencurry-shoes.us.com]curry 3[/url]
[url=http://www.nike-airmax2017.us.com]nike air max 90[/url]
[url=http://www.kyrie3.us.com]nike kyrie 3[/url]
[url=http://www.jordan12.us.com]jordan 12[/url]
[url=http://www.curry3.in.net]under armour curry 3[/url]
[url=http://www.lebronjames-shoes.us.com]lebron shoes[/url]
[url=http://www.jordansforcheap.us.com]cheap jordans[/url]
[url=http://www.goldengoose.us.com]golden goose[/url]
[url=http://www.adidasnmds.com]nmd[/url]
[url=http://www.christian-louboutin.eu.com]christian louboutin[/url]
[url=http://www.nikeairforce1.us.com]nike air force 1 high[/url]
[url=http://www.yeezy-boost350.us.com]yeezy boost 350[/url]
[url=http://www.jordan6.us.com]jordan 6[/url]
[url=http://www.yeezys.org.uk]adidas yeezy[/url]
[url=http://www.michael-kors-handbags.org.uk]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.truereligionjeans-outlets.us.com]true religion jeans[/url]
[url=http://www.adidasnmd.uk]adidas nmd[/url]
[url=http://www.monclersoutlet.us.com]moncler outlet[/url]
[url=http://www.nikehuarache.uk]nike huarache[/url]
[url=http://www.diorsunglasses.in.net]dior sunglasses[/url]
linmangmu
linmangmu
Mesajlar: 66
Kayıt: 9.1.2018
Şehir: İstanbul

9.1.2018 08:20:52 tarihinde yazmış. fotograf forum, fotograf tartisma, fotograf bilgi, fotografcilik, fotoğraf paylaşım sitesi #29400

adidas gazelle


timberland shoes


vibram fivefingers


adidas ultra boost


goyard tote


nike air force 1


jordan shoes


adidas eqt


jordan 13


adidas yeezy boost


james harden shoes


patriots jersey


yeezy


kobe shoes


air jordan 11


nmd


jordan 12


lacoste online shop


true religion jeans


hermes belt


longchamp


lebron 13


retro jordans


lebron 13 low


yeezy shoes


nike basketball shoes


nike roshe run


lebron shoes


adidas neo online shop


nike air force 1


adidas tubular x


nike huarache sale


jordan shoes


foamposites


air jordan shoes


supreme clothing


longchamp handbags


hogan outlet


links of london


christian louboutin shoes


yeezy boost 350 v2


longchamp bags


yeezy boost


nike air max 2017


irving shoes


air max


adidas yeezy


jordan 11


kobe basketball shoes


cheap jordans


lebron 15


air jordan


michael kors outlet


air jordans


michael kors outlet handbags


kd shoes


nike air max 90


yeezy boost 350 v2


adidas stan smith men


adidas stan smith


nike lebron 14


basketball shoes


cheap jordans


nike air max95


dior sunglasses


roshe run


adidas superstar UK


yeezys


pandora jewelry


air max 90


jordan shoes


fitflops sale clearance


moncler outlet


curry 4


hermes birkin


yeezy


cartier bracelet


vans outlet


longchamp longchamps


adidas store


hermes birkin


adidas eqt support adv


jordan shoes


nike air max 90


nike air max


kobe basketball shoes


nike air zoom pegasus 32


kyrie 4


adidas online shop


basketball shoes


bape hoodie


michael kors outlet


moncler


supreme clothing


air jordan


yeezy boost 350


vans store


pandora charms


light up shoes


curry 2


cheap nfl jerseys


100% real jordans for cheap


bape hoodie


nike air zoom structure 19


michael kors outlet online


bape clothing


stephen curry shoes


kate spade outlet


nike roshe run


yeezy shoes


yeezy boost 350 v2


kobe byrant shoes


nike air force


timberland outlet


nike zoom


air jordan 6


retro jordans


chrome hearts outlet


adidas nmd


fitflops


kate spade outlet online


yeezy


jordan 4


nike air max 2016


mlb jerseys


lebron 15 shoes


adidas tubular


adidas yeezy boost


michael kors


yeezy shoes


lacoste polo


jordan shoes


jordan retro


curry 4


adidas ultra boost 3.0


curry 3


kyrie 4


longchamp


tory burch shoes


nike polo


hermes handbags


birkin bag


hermes belts


jordan retro


air max 95


kyrie 3


adidas yeezy boost


nfl jerseys


michael kors outlet online


nike huarache


nike air force 1 low


chrome hearts


converse shoes


adidas yeezy


balenciaga shoes


air force ones


adidas nmd


ultra boost


reebok outlet


balenciaga shoes


new england patriots jerseys


jordan 6


converse outlet


light up shoes


nike free run


lebron 15


michael kors handbags


pandora bracelet


nike huarache


balenciaga sneakers


kobe 11


christian louboutin shoes


nike air force 1 high


under armour curry 3


yeezys


hermes bag


pandora charms


adidas stan smith women


adidas ultra boost


adidas outlet


huaraches


prada eyeglasses


yeezy boost 350


nike huarache


adidas nmd


chrome hearts online


tory burch shoes


gucci belts


vanvan cleef and arpels


huarache shoes


asics running shoes


yeezy boost 350


yeezy boost


adidas tubular


links of london


yeezy sneakers


curry shoes


vans shoes


nike lebron 15


yeezy boost


adidas ultra boost 3.0


hermes belt


yeezy boost 350


ferragamo sale


nike zoom


michael kors outlet


kobe 11


adidas yeezy


nike air max


cheap jordan shoes


hermes belts


nmd r1


longchamp bags


adidas superstar


longchamp


cheap mlb jerseys


cartier love bracelet


adidas superstar


true religion jeans


prada sunglasses


kobe sneakers


true religion outlet


nike air max 2018


huarache shoes


golden goose outlet


vans shoes


cheap jordans


fitflops sale


calvin klein outlet


true religion


nike roshe run


chrome hearts


adidas tubular UK


cheap nhl jerseys


atlanta falcons jersey


pandora bracelet


adidas shoes


patriots jerseys


air max 90


adidas outlet online


cheap nba jerseys


nike mercurial vapor


nike kyrie 3


gucci belts for men


nike dunk low


michael kors outlet


kobe 9


led shoes


adidas gazelle sale


yeezy shoes


air max 2018


nba jerseys


nhl jerseys


kate spade handbags


kate spade outlet


nike air max 90


cheap nfl jerseys china


adidas outlet


adidas nmd r1


moncler outlet


adidas ultra boost


lacoste outlet


jordan retro


nike roshe one


air jordan 12


lebron james shoes


air max 90


ferragamo belt


louboutin shoes


golden goose


goyard handbags


kyrie irving shoes


adidas tubular


nike air zoom


christian louboutin


adidas stan smith uk


adidas neo


ysl handbags


cheap jordans


michael kors factory outlet


michael kors handbags


kobe 9


real jordans for sale cheap


tom ford sunglasses


golden goose sneakers


moncler jackets


yeezy boost


nike air force


true religion outlet


longchamps


longchamp bags


supreme hoodie


hermes belt


nmd


hogan outlet online


jordan retro 13


longchamp outlet


links of london sale


harden shoes


adidas yeezy


yeezy boost 350 v2


yeezy shoes


converse outlet store


calvin klein underwear


tom ford glasses


curry 3


nike huarache


lebron 14


balenciaga sneakers


nike roshe run one


michael kors handbags


adidas nmd


van cleef arpels


kobe shoes


michael kors outlet


asics sneakers


lebron 13 shoes


longchamp handbags


goyard handbags


nike mercurial


pandora jewelry


nike dunks


converse shoes


michael kors purses


led light up shoes


ultra boost 3.0


longchamp handbags


kevin durant shoes


yeezy


golden goose sneakers


golden goose


birkin bag


adidas nmd


gucci belt


adidas stan smith


falcons jersey


kobe byrant shoes


yeezy


linmangmu
linmangmu
Mesajlar: 66
Kayıt: 9.1.2018
Şehir: İstanbul

1 2 3 ... 8 9 10 11 12 13
* Cevap yazmak için üye girişi yapmalısınız.
Fotoğraf Türk
Hakkımızda
Kadromuz
Reklam
Görüş ve Öneriler
İletişim
Yardım
Kurallar
Kullanma Kılavuzu
Sıkça Sorulan Sorular
Tüm Yardım Konuları
Ekran Kalibrasyonu
Copyright © 2018 Fotografturk.com Her Hakkı Saklıdır
Fotoğrafların tüm hakları ve sorumluluğu fotoğraf sahiplerine aittir.
Fotoğraf Türk de paylaşılan fotoğraflar 3. şahıslar tarafından ticari amaçlı kullanılamaz.