Beni Hatırla
Üye Ol | Şifremi Unuttum | Aktivasyon

Kaya gazi nedir? Türkiye kaya gazi zenginimi?
ali raci
Mesajlar: 845
Kayıt: 24.3.2010
Şehir: hamburg

 tarihinde yazmış.
fotograf forum maci izle macini izle mac özeti izle mac bileti Watch Streaming live 2011
#24872
Kaya gazi nedir? Türkiye kaya gazi zenginimi? Dünya kaya gazi rezervlerikaya gazi nasil cikarilir.

Kaya gazı ya da kayaç gazı, şeyl gazı, Devonik şeyl doğal gaz organik madde yönünden zengin kil ile kuvars ve kalsit minerallerinden oluşan tortul kayacın (İng. shale) küçük gözeneklerinde bulunan ve yatay sondaj ile hidrolik kırma yöntemleriyle yer yüzüne taşınabilen, konvansiyonel olmayan enerji kaynakları arasında yer alan doğal gaza alternatif gaz. Her shale kayacında kaya gazı bulunmayabilir, zira bunların belirli oranda organik madde içermesi ve yeterli olgunluğa ulaşması gerekir. Petrol ve doğal gaz, ana kayayı terk ederek farklı kayaçlar içine yerleşirken, kaya gazı bu ana kayayı terketmeyip kalan gazdır..


Kaya gazi cikarmak deprem yaparmi deprem riski varmi

kaya gazi enerji devrim turkiye

BERİVEN TAPAN / AKTÜEL DERGİSİ

Türkiye gibi petrolün en pahalı satıldığı bir ülke için enerji sektöründe devrim yaratacağı söylenen ‘kaya gazı’ heyecan yarattı. Şimdiden Güneydoğu Anadolu’da araştırmalara başlandı bile. Peki, kaya gazı gerçekten Türkiye’yi enerji bakımından dışa bağımlılığından kurtaracak mı? Yeraltından çıkarılması sırasında depreme neden olduğu, suları kirlettiği doğru mu? İşte yanıtlar…

Kaya gazı, yeraltında şist adı verilen kayaçların içine sıkışmış olan bir çeşit doğalgazdır. Kömür yatağı metanı, sıkı kumtaşı ve metan hidratlarla birlikte, doğalgaz kaynakları arasında yer alan Kaya gazını ilk çıkarma çalışmaları ise, iki yüzyıl öncesine dayanıyor…

Kayanın öncelikle hapsettiği gazı serbest bırakır hale getirilmesi gerekiyor. Bunun için de hidrolik kırılma yani ‘Fracking’ denilen gazın bulunduğu kayanın içinde kırılmalar yaratıp basınçlı suyla yüzeye çıkarılıyor.

1980 yılı sonrası ABD, çeşitli devlet teşvikleriyle bu konuda iddialı. İlk kaya gazı üretimi, ABD, New York eyaletinde 1821 yılında gerçekleştirildi ve 1970 yılında endüstriyel ölçekte üretim sağlandı. Kaya gazının hidrolik çatlatma yöntemi ise yine ilk olarak 1950′li yıllarda ABD’nin Ohaio Eyaletinde uygulandı. Bugün ABD’deki yaklaşık bir milyon kuyuda bu yöntemin kullanıldığı ileri sürülüyor. ABD’de hâlihazırda 34 eyalette toplam 450 bin kaya gazı kuyusu faaliyet halinde.

Kaya gazının çıkarılma maliyeti, doğalgaza göre 2 kat daha pahalı durumda fakat uygun teknoloji ve yeterli mühendislik çalışmaları ile bu maliyet düşürülmeye çalışılıyor.

İNSANA ZARARLI VE DEPREM TEHLİKESİ YARATIYOR

Özellikle enerji fakiri ülkeler için önemli bir fırsat yaratacağı belirtilen kaya gazı ile ilgili endişeler de yok değil. Başta İngiltere olmak üzere Avrupa ülkeleri, kaya gazının çıkarılması sırasında kullanılan kimyasal maddelerin yer altı sularına karışma ihtimali bulunduğunu ve bunların insan sağlığına oldukça zararlı olduğu konusunda ısrarcı.

Öte yandan, yeraltındaki büyük kayaçlara kırılma işleminin, depremlere yol açabileceği öngörülüyor. İklim değişikliği uzmanları da kaya gazının bir fosil yakıt olduğunu ve yüksek oranda karbondioksit içerdiği için endişeli…

ABD Massachusetts Institute of Technology (MIT) tarafından 2011 yılında yayımlanan rapora göre, son 10 yılda hidrolik çatlatma uygulanan 20 bin kuyuda tespit edilen sorunlar incelendi ve sadece 43 ciddi su kirliliği olayına rastlandı. Bu 43 vakanın 21′inde yeraltı suyunun gaz ve hidrolik çatlatma sıvısı ile kirlendiği, 15′inde şantiye çevresinde yüzeyde kirlilik oluştuğu, 4′ünde su çekimi ve hava kirliliği sorunlarının ortaya çıktığı diğer 3′ünde ise atık toplama sorunlarının bulunduğu görüldü. Aynı raporda, “Bu konudaki riskin büyük olduğu ve sadece birkaç kuyudaki hatalı işletmenin bile ciddi çevre sorunları yaratabileceğine dikkat edilmesi gerektiği” ifade edildi.

RUSYA VE ÇİN KARŞI KARŞIYA MI GELECEK?

Neredeyse bütün ülkelerde az ya da çok kaya gazı bulunuyor. Yeterli teknolojiler geliştirildiğinde ise enerji ihracatında tekel olan ülkelerin tekeli kaya gazı ile birlikte böylece kırılacak. Özellikle Rusya bu konuda endişeli. Çünkü Rusya’nın artık doğalgazını satamayacağı, buna karşın ABD’nin zaten yeterli olan teknolojisiyle bu gazı ihraç etmeyi amaçladığı biliniyor. Son günlerde bunun için Senato’dan onay alınması bekleniyor.

ABD, Çin, Kanada ve Avustralya kaya gazı konusunda en çok rezervi bulunan ülkeler arasında… Tahmini kaya gazı rezervinde ise, ilk sırayı Çin alıyor. Avrupa’da ise Norveç ve Polonya 80 ve 187 milyar metreküp tahmini rezerv ile ön sıralarda… Brezilya ve Arjantin de kaya rezervi yüksek ülkeler arasında.

TÜRKİYE’DE DURUM

Yıllık doğalgaz tüketimi 50 milyar metreküp olan Türkiye, kaya gazında henüz kesin olmamakla birlikte dünyada hatırı sayılır ülkeler konumunda olduğu iddia ediliyor. Kaya gazının petrol fiyatlarını yüzde 40 aşağı çekebileceği öne sürülüyor. TPAO ile dev petrol şirketleri Shell, TransAtlantic ve Valuera sismik çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), kaba bir tahmini hesapla 20 trilyon metreküplük kaya gazı rezervi olabileceğini bildirdi. Güneydoğu Anadolu’da arama çalışmaları ise başlamış durumda. Bu yıl içinde ilk sondaj ve arama kuyusu açılacak. Trakya havzasında da bir başka şirket arama ve üretim çalışmalarını sürdürüyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Trakya, Karadeniz, Doğu Anadolu, Tuz Gölü civarı ve Toroslar, kaya gazı olduğu düşünülen alanlar.

UZMANLAR NE DİYOR?

İTÜ MADEN FAKÜLTESİ ANABİLİM DALI BAŞKANI PROF. DR. ABDURRAHMAN SATMAN

#Türkiye’de gerçekten söylendiği gibi hatırı sayılır bir kaya gazı rezervi var mı?

Türkiye’de rezerv var demek yanlış. Potansiyel var ama o potansiyelin rezerve dönüşüp dönüşmeyeceği belli değil. Çok da olumlu olduğu söylenmiyor. Hala araştırma safhasında. Büyük rakamlara dönüşmesi için bütçenin ayrılması, araştırmanın yapılması gerekiyor. Birileri çıkıp Türkiye’nin çok büyük rezervlere sahip olduğunu söylüyor ama daha potansiyel belli değilken rezervden söz etmek çok yanlış.

ABD’de ve Çin’de durum nedir?

ABD, enerji kaynağı olarak kaya gazını devreye çoktan sokmuş durumda. Üretime dönüştürmek için bütün çalışmaları yapmış durumdalar.

Ama daha Çin devreye girmedi. 2030′da ise Çin’in üreteceği kaya gazı ile petrolü ile birinci sırada olan Ortadoğu’ya ve doğalgazı ile birinci sırada olan Rusya’ya rakip olması öngörülüyor. Şu anda ABD, enerjisinin 4′te 3′ünü, doğalgazının ise yüzde 95′ini ithal ediyor.

Kaya gazının çıkarılmasının maliyeti nedir?

Doğalgazın 50-60 yıllık bir ömrü var. Normal doğalgaz üretim fiyatının kaya gazı üretim maliyeti arasında fark var. Ama ilk aşamada kaya gazı ucuzdur demek yanlış. Çünkü bunun yatırıma dönüşmesi sırasında önemli bir bütçe ayrılması gerekiyor.

Kaya gazının çıkarılmasında bazı riskler olduğu belirtiliyor. Sözce öyle mi?

Kaya gazının çıkarılması sırasında riskler vardır doğru. Mikro depremlerden söz etmek de mümkün. Ama dikkatli yapıldığında ve doğru tasarlandığında bu risk iner.

SU POLİTİKALARI UZMANI DURSUN YILDIZ

#Kaya gazının çıkarılması sırasında önemli oranda suya ihtiyaç olduğunu söylüyorsunuz…

Enerji, su ve gıda politikaları bir arada değerlendirmeli. Kaya gazının çıkartılması sırasında oldukça yüksek oranda suya ihtiyaç duyulacak. Bu durum, Türkiye’de suyun bulunduğu bölgelerde tahsisi açısından sorun yaratabilir.

Çıkartılma işlemleri sırasında suyun kirleneceği iddiası ne kadar doğru?

Yer altı sularının kirlenmesi mümkün. Bu nedenle de özellikle Trakya ve Güneydoğu’daki yer altı sularıyla ilgili ciddi çalışmalar yapılması gerekiyor. Örneğin, ABD, suyun kirlenmesini önlemek amacına hizmet eden yönetmeliğini daha katı hale getirdi.

#Peki, Türkiye’deki rezervler ile ilgili ne söyleyebilirsiniz?

Türkiye’de rezervin olduğu kesin. Amerika’daki yetkin merkezlerin yaptığı çalışmalarda da bu ortaya konuldu. Ama Türkiye’yi rahatlatacak bir rezerv değil. Rusya’ya olan doğalgaz bağımlılığımızı azaltacak bir rezerv değil de diyebiliriz.

Öncelikle kaya gazı rezervlerinin tespit edilmesi, teorik uygulama rezervlerinin olup olmadığını bilebilmek için sondaj kuyuları şart. OrtaAnadolu, Güneydoğu ve Trakya’da kaya gazı rezervleri var. Hatta bununla ilgili Güneydoğu’daki çalışmaları Shell başlattı. Önce bu çalışmaların yapılması, onun ardından üzerine konuşmak gerekiyor. Çünkü her petrol kuyusundan petrol çıkarılamayacağı gibi her kaya gazı rezervi de kullanılır hale getirilemeyebilir. Çünkü maliyeti oldukça yüksek.

Kaya gazı dünyayı nasıl şekillendirecek?

Kaya gazı, dünya enerji denklemini yeniden oluşturacak. Özellikle Rusya, Çin ve ABD açısından…

Kaya gazı şu anda ABD’yi süper güç haline getirdi. ABD’nin dünya enerji denklemindeki yerini daha da sağlamlaştırdı. ABD, petrol ithal eden ülke konumundan, kaya gazı ihraç eden ülke konumuna geçecek. Böylece enerji bağımlılığından da kurtulacak. Bu günlerde ABD, sıvılaştırılmış doğalgaz ihracatı yapabilmek için senatodan izin çıkarılmasını bekliyor.

Kısa bir süre sonra ABD’nin kaya gazı, Rusya’nın doğalgazıyla karşı karşıya gelecek. Bunun için kaya gazı için ihracatı için şimdiden Panama kanalı genişletiliyor.

Çin’de ise durum şu; kaya gazı teorik rezervinin ABD’dekinden daha fazla olduğu söyleniyor. Ama Çin’in kaya gazının kullanılır hale getirilmesi için gereken teknolojiye erişmesi gerekiyor.

Çin ileride oyunun tekrar kurulmasında önemli bir aktör olacak. Enerji analistleri, buna dikkat etmeli.

turkiye kaya gazi rezervi

Ali Ağaoğlu / Vatan

2004 yılından beri takip ediyorum, 2007 yılında ilk kez bu konuda yazmaya, konuşmaya başladım. Kuzey Amerika’da enerji konusunda çok ama çok önemli bir “devrim” gerçekleşiyor. Üstelik bu çok da sessiz sedasız değil, bayağı gürültülü bir şekilde geliyor!

Nedir bu “devrim” derseniz, ABD’nin petrol ve doğal gazda dışarıya bağımlı olmaktan çıkması, önce kendi kendine yeterli olması ve ardından da ihracatçı olması söz konusu. Bunu da “Kayaç Gazı/Petrolü’ndeki (ShaleGas/Oil)” teknolojik gelişmelere borçlu.

Basit olarak bunu çanağa daldırılan “pipete” benzetebilirsiniz. Eski teknolojide yer altında bir “rezerv yani havuz” bulmanız gerekiyordu. Önce yer altında bir petrol havuzu (rezerv) buluyor, bunu “pipet” ile çekiyordunuz! Eğer “havuz” küçük ve kârlı değilse “pipet”i daldırmıyordunuz bile. Yeni “kayaç gazı” teknolojisi ile ise eskiden ekonomik olarak verimli olmayan alanlar bile “kârlı” hale geldi! Nasıl mı?

Kaya katmanları (kayaç) arasındaki petrolü bulsanız bile üretmek ekonomik olmadığından bulduğunuz “havuzun” üzerini örtüyordunuz. Ancak yeni teknoloji ile kayaçlar arasındaki sıkışmış/birikmiş olan gazı (veya petrolü) ekonomik olarak üretmek mümkün.

Bunu için verev olarak sondaj yapılıyor, yatay olarak borular döşeniyor. Bu borulardan müthiş bir basınç verilerek kayaçlar kırılıyor ve aralarında sıkışmış olan gaz ve petrol “emiliyor”! Yerine tatlı su basılıyor ki depreme yol açılmasın! (Aşırı tatlı su kullandığından çevreciler külliyen bu teknolojiye karşı)

Üretimi oldukça ucuz. Bu yüzden ABD (Polonya ve İsrail de buna dahil) ucuz ve kolay enerjiye ulaşmış görünüyor. Bunun iki sonucu olacak:

İlki, enerji yoğun sektörler ABD’ye geri dönecek. Özellikle de çevrecilik ve “ölçek ekonomisi” nedeniyle ülkeyi terk etmiş olan demir-çelik endüstrisi başta olmak üzere enerji yoğun endüstriler…

İkincisi de enerji konusunda 2015’te kendi kendine yeter duruma gelmesi beklenen, 2020’de; Suudi Arabistan’ı geçerek; dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olması beklenen ABD’nin Ortadoğu’ya ilgisinin kaybolması! ABD sırf enerji konusunda kendine yeterli hale geldikçe, Ortadoğu ile; İsrail hariç; sair sebeplerle ilgilenmesi gerekmeyecek, ilgisini Uzak Doğu’ya yöneltebilecek. Bu da bölgedeki “haritaların” önümüzdeki 5 (belki o kadar da sürmeyebilir!) yıl içinde yeniden çizilmesi anlamına gelecek.

Bu gelişmeleri atlamayalım, takip edelim!

Bu takip sırasında bir de Türkçe terminolojideki bir hatayı düzeltmek gerekiyor. Yeni kaynağın adına “kaya gazı” dendiği oluyor! Hâlbuki gaz, “kayadan” çıkmıyor. “Kayaçlar” arasında sıkışmış olan kaynaklardan çıkarılıyor. Kayadan gaz mı çıkar?

Ancak “kayaçlar” arasında sıkışmış gaz ve petrol çıkarılabiliyor. Bu nedenle bu kaynağın adına “Kaya Gazı” demekten vazgeçelim ve adını “Kayaç Gazı” koyalım ve bununla devam edelim. Aksi takdirde dilimize pelesenk olacak hatalı bir adın yerine ileride doğrusunu koymak zor olacak.

Nasıl başlarsak öyle gider!

Bu gazın adı “kaya gazı” değil “kayaç gazı” olmalı. Bir harfin (ç) ne önem var demeyin, torunlarımız tarafından alay konusu olmak istemiyorsak, bugünden dikkatli olalım ve doğrusunu kullanalım:

“Kayaç Gazı”…

taner yıldız 97823324234235

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Belki önümüzdeki süreçte bir Bağdat ziyaretimiz veya bir Basra ziyaretimiz olabilir. Orada ilgili yetkili arkadaşlarla görüşme durumumuz olabilir. Bunların her birini planlıyoruz. Gerek Türkiye’nin ihtiyacının karşılanması gerekse Irak’ın normalleşmesi adına işler tesis etmeye çalışıyoruz” dedi.

Yıldız, Melikgazi Kültür Merkezi’nde düzenlenen AK Parti İl Danışma Meclisi Toplantısı’na katıldı.

Toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldız, Paris’teki Uluslararası Enerji Ajansı Toplantısının sorulması üzerine, Türkiye’nin 40 yıl boyunca ilk kez dönem başkanlığını aldığı bir Uluslararası Enerji Ajansı Toplantısı yapıldığını söyledi.

Yıldız, toplantının başarılı geçtiğini belirterek, kaya gazının dünyayı nasıl etkileyeceğini ve tüketiciler ile üreticiler arasındaki ilişkiyi ele aldıklarını belirtti.

Kaya gazının önemine dikkati çeken Yıldız, “Şu görülüyor, ABD bu kaya gazını bulmasıyla beraber enerji maliyetlerini kendi ülkesi adına olumlu yönde etkiledi. Şu anda AB üyesi ülkelerin 3′te biri fiyatına, Japonya’nın ise neredeyse 6′da 1′i fiyatına bu gazı kullanıyor. Türkiye’nin özellikle Konacık’ta 4 bin metre Shell’le birlikte yapacağı bir kuyu var. Şu anda 2 bin 500 metrelere geldik. İkinci bir kuyu daha bulacağız. Trakya’da da tek başımıza bunu yapacağız” diye konuştu.

Yıldız, bir yandan da kaya gazının teknolojisini transfer etmeye çalıştıklarını belirterek, “Türkiye’de varsa Edirne’de, Doğu Anadolu’da, Güneydoğu Anadolu’ da bunların her birisini değerlendirmeye çalışıyoruz. Tabii gerçekçi olmamız lazım. Türkiye bir petrol ülkesi, bir doğalgaz ülkesi değil belki ama ihtiyacımızın önemli bir kısmını karşılamak üzere çalışıyor ve gayret ediyoruz. Şimdiden net bir rakam söylemek ileriye doğru mümkün olmayabilir. Bu kuyuların sayısını arttırdıkça, sondajlarımızı arttırdıkça rakamların daha da net ortaya çıkacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

ABD Enerji Bakanı ile görüşmeler

ABD Enerji Bakanı ile yapılan toplantıların sorulması üzerine ise Bakan Yıldız, şunları kaydetti:

“Bir dizi görüşme yaptık, yaklaşık 3 ayrı toplantı yaptık. Özellikle Kuzey Irak’taki, Türkiye’nin özel hukuk hükümlerine tabii kamu şirketlerinin veya özel şirketlerin yaptığı sözleşmelerle alakalı kendisine soru sorulduğunda ‘Tabii ki böyle bir konuda Türkiye’yi destekliyoruz’ dediler. Belki önümüzdeki süreçte bir Bağdat ziyaretimiz veya bir Basra ziyaretimiz olabilir. Orada ilgili yetkili arkadaşlarla görüşme durumumuz olabilir. Bunların her birisini planlıyoruz. Yaptığımız işlerle gerek Türkiye’nin ihtiyacının karşılanması gerekse Irak’ın normalleşmesi adına işler tesis etmeye çalışıyoruz. Ben inanıyorumki Iraklı kardeşlerimizle, komşu ve dost ülkeyle beraber yapacak çok fazla işimiz var. Buradan hem Irak kazançlı çıkacaktır hem de Türkiye kazançlı çıkacaktır. Irak’taki her kardeşimizin bu paydan adil şekilde yararlanabilmesi için de tabi ki sözleşmelerimize de dikkat etmeye çalışıyoruz. İnşallah önümüzdeki süreç daha iyi bir Irak Türkiye ilişkisi ve daha iyi bir Türkiye Irak enerji ilişkisi olacaktır. Bunu hep birlikte göreceğiz.”

İran’ın nükleer faaliyetleri

“İran ile yıllardır süren nükleer krizle ilgili Cenevre’de 5 artı 1 ülkelerin bir toplantı yaptığının” hatırlatılması üzerine ise Yıldız, toplantıda bir sonuca varılmasını temenni ettiğini söyledi.

Toplantının bir aşama olduğunu ifade eden Yıldız, şöyle devam etti:

“Yaklaşık 4-5 yıldan bu yana özellikle İran nükleer faaliyetleriyle alakalı sürdürülebilir davranışın bu en son gelinen nokta olduğunu söylemiştik. Ama bugün değil o zamandan söylemiştik. Çünkü Türkiye bu ülkelerin arasında komşu olan tek ülke. Yani zarar da görecekse fayda da görcekse bundan en fazla Türkiye etkilenir. Biz dünyadaki barış adına, gerginliğin azaltılması adına bu anlaşmanın önemli olduğuna inanıyoruz. Beki ilk anda istenilen sonuç elde edilemiyor olabilir. Olsun bu bir aşamadır. Dünyada gerginliklerle, savaşlarla, terörle bir noktaya gelinemeyeceği son derece netleşti. İran gerginliğinin de özellikle bu yaptırımların iyi bir noktaya doğru gitmesi hem bölgeye katkı sağlayacaktır hem de Türkiye’ye katkı sağlayacaktır. Ben sürdürülebilir davranışa geçeceğimize inanıyorum.”

kaya gazı Türkiye 90233243

Türkiye Petrol Jeologları Derneği (TPJD) üyesi Jeolog Ümit Işık, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Trakya bölgesinde kaya gazı olarak biline “Şeyl gazı” rezervinin 13 trilyon metreküp olduğunu bildirdi.

Işık, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin “Şeyl gazı” konusunda şanslı bir ülke olduğunu ifade ederek 13 trilyon metreküp gaz rezervinin üretilebilir miktarının ise ABD’deki kurtarım oranları dikkate alınarak hesaplama yapıldığında 1.8 trilyon metreküp olduğunun tahmin edildiğini belirtti. Türkiye’de bu ilk çalışmanın geçen yıl TPAO ve Shell tarafından Silvan-Diyarbakır karayoluna yakın bir alanda ‘Sarıbuğday-1′ kuyusunda başlatıldığına dikkat çeken Işık, kaya gazı potansiyelinin yabancı şirketlerin iştahını kabartığını kaydetti.

Işık, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Bu nedenle ülkemizin bu gaz konusunda sondaj çalışmalarına daha fazla ağırlık vermesi gerekiyor. Yeni yeni gelişen bir sektör olduğu için şuan yurt dışına teknolojik anlamda bağımlıyız. Bu tekniğin ülkemiz tarafından da hızlı bir şekilde öğrenilip, ihracatçı konumda olmasak bile kendi gaz ihtiyacını karşılayabilecek konumda olmamız gerekiyor.

Kaya gazı, küçük taneli tortul kayaçların gözeneklerinde yer alan petrol veya doğalgazı tanımlıyor. Kaya gazı ile doğalgazın kökeni aynıdır, yalnızca üretim ve sondaj teknikleri birbirinden farklıdır. Dünya enerji şirketleri petrol ve doğalgaza alternatif olarak kaya gazı üretmeyi planlıyor. ABD gaz ihtiyacının 3′te ikisini 2035 yılına kadar kullanmayı hedefliyor. ABD’nin en büyük hedefi kaya gazı konusunda ihracatçı konumda olmaktır. 2010 yılı içerisinde dünyada kaya gazı amaçlı açılan 15 bin 467 kuyunun sadece 10 binde 5′i ABD dışında açılmıştır. Dolayısıyla bu rakamlar ABD dışındaki ülkelerin bu gazın üretim teknolojisini yeni yeni öğrendiğini gösteriyor.”
 

 
 
 

Türkiye geçen yıl 60.1 milyar dolara ulaşan enerji ithalatını azaltmak için kaya gazı varlığını bir şans olarak görüyor..

Reuters Ajansı'na bilgi veren üst düzey enerji yetkilileri, Türkiye'de yüksek rezervler olduğuna yönelik önemli emareler bulunduğunu kaydetti. Enerji devi Shell Güneydoğu'da sahip olduğu dört ruhsat kapsamında Diyarbakır bölgesinde kaya gazı aramalarını sürdürürken, Kanadalı-Türk ortaklığında bir grup Güneydoğu Anadolu'da, ABD'li Trans Atlantic Petroleum de Trakya'da arama planlıyor.


Dünyada kaya gazı devrimi tartışılıyor Anadolu'da 600 milyarlık potansiyel var

Dünyada kaya gazı devrimi tartışılıyor Anadolu'da 600 milyarlık potansiyel var

ABD'deki kaya (shale) gazı sektöründeki hızlı büyüme gözleri bu alana çevirdi. FT, üretim patlamasını 'piyango'ya benzetti. Araştırmalar, Türkiye'de de 20 trilyon metreküp kaya gazı olduğunu gösteriyor

 

EKONOMİ SERVİSİ
İngiliz Financial Times gazetesi, başyazısında Amerika Birleşik Devletleri'nde kaya gazı ve petrolü sektöründeki hızlı büyümenin olası siyasi ve ekonomik sonuçlarını değerlendirdi. Kaya gazı ve petrolündeki üretim patlamasını piyango vurmasına benzeten gazete şu ifadeleri kullandı: 'Diğer ülkeler Amerika'yı kıskanmaya başlarken içeride bu beklenmedik zenginliğin nasıl kullanılacağıyla ilgili bir tartışma ve bunun ne kadar süreceğiyle ilgili bir endişe var. Enerji fazlasını idare etmek, enerji kıtlığını idare etmekten daha kolaydır. Geçen hafta ABD Enerji Enformasyon İdaresi'nin ülkenin petrol ithalatının 2014'te son 25 yılın en düşük seviyesine ineceği yolundaki öngörüsü, kaya petrolü devriminin hangi noktaya geldiğini gösteriyor. Belki, Amerika'nın Suudi Arabistan'ı da geçerek dünyanın en büyük petrol üreticisi olacağı tahmini gerçekleşmeyebilir ama yaşanmakta olanlar yeterince kayda değer.'
TÜRKİYE DE KADRAJDA
TÜRKİYE'DE Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü bazı bölgelerde kaya gazı araması yapmıştı. 2010 yılında MTA, Konya-Ereğli ve Niğde-Bor havzasında, 8 milyar ton petrollü shale potansiyel kaynak rezervi saptandığını açıklamıştı. Söz konusu kayalardan 2.6 milyar varil ila 8.3 milyar varil arasında petrol çıkarılabileceği hesaplanıyor. Jeologlar, Tuz Gölü alanı ve denizlerde de kaya gazı yatakları olabileceği düşünüyor.

Yöntemi ABD'de geliştirdi
SHALE kayaları ısıtıldığında yapay petrol ve gaz üretilebilen organik malzeme yönünden zengin tortulu kayalar. Kayada petrol türediği zaman, yüzde 10'luk kısmı ana kayadan atılıyor ve yeraltında emiliyor. Şu anda elde edilen petrol ve doğalgaz bu yüzde 10'luk kısım. Geri kalan yüzde 90 ise o ana kayanın içinde kalıyor ve atılamıyor. Kaya gazını tüketime sokmak ABD'nin geliştirdiği ve ihraç ettiği bir yöntemle mümkün hale geldi.

Potansiyelimiz 600 milyar $
TPAO daha önce yaptığı araştırmalarda Konya ve Trakya'da da kaya gazı olabileceğini açıklamıştı. Kaya gazının yanı sıra 500 milyar varil de petrol taşıyabilecek kaya oluşumları olduğu belirtiliyor. Enerji uzmanları, bu rezervin Türkiye'nin en az 40 yıllık ihtiyacını karşılayabileceğini belirtiyor. Bu rezervin rakamsal büyüklüğü ise yaklaşık 600 milyar dolara denk geliyor. Kaya gazı konusunda harekete geçen Enerji Bakanlığı, geçen yıl Shell ile bir anlaşma imzalamıştı.


Bu konu 7.129 defa izlenmiş.


3.1.2014 22:51:45 tarihinde yazmış. fotograf forum, fotograf tartisma, fotograf bilgi, fotografcilik, fotoğraf paylaşım sitesi #24949
güzel bir konu, Kaya gazi nedir? Türkiye kaya gazi zenginimi? bence türkiye zengin degil bizim bölgemizde her türlü madende türkiye en fakir
meralkayacan
meral kayacan
Mesajlar: 32
Kayıt: 7.3.2010

16.4.2018 15:19:09 tarihinde yazmış. fotograf forum, fotograf tartisma, fotograf bilgi, fotografcilik, fotoğraf paylaşım sitesi #30139
2018416 leilei3915

pandora outlet


coach outlet


michael kors


pandora rings


pandora jewelry


ray ban wayfarer


pandora outlet


pandora jewelry


ralph lauren


fitflops sale clearance


michael kors handbags


polo shirts


ralph lauren uk


ugg boots clearance


canada goose outlet


michael kors outlet online


pandora outlet


michael kors outlet online


nike outlet


kate spade handbags


coach factory outlet online


polo ralph lauren outlet


ugg boots


pandora outlet


coach outlet store online


canada goose jackets


pandora outlet


ugg outlet store


canada goose jackets canada


pandora charms outlet


mont blanc outlet


mont blanc


coach outlet online


pandora outlet


kate spade outlet online


coach outlet online


lacoste outlet


uggs outlet


coach outlet


polo ralph lauren


moncler sale


pandora charms


nike outlet online


oakley sunglasses


uggs outlet


cheap nhl jerseys


kate spade bags


ralph lauren


ray ban outlet


coach factory outlet


uggs outlet


coach outlet


mlb jerseys


kate spade handbags


coach outlet


tory burch outlet stores


nike outlet store


ralph lauren uk


coach factory outlet


nike outlet


coach outlet


coach outlet


coach factory outlet


tory burch outlet online


canada goose jackets


michael kors outlet online store


christian louboutin


cheap nfl jerseys


cheap nfl jerseys


pandora jewelry outlet


polo ralph lauren outlet


adidas yeezy shoes


pandora charms


ralph lauren


christian louboutin shoes


canada goose jackets


pandora rings


canada goose outlet


michael kors outlet


adidas shoes for women


michael kors outlet


coach outlet online


gucci outlet


coach outlet online


pandora charms


mulberry bags


tory burch handbags


polo outlet


coach outlet


pandora jewelry outlet


canada goose outlet


coach outlet online


tory burch handbags


nike outlet


ugg outlet


coach outlet online


pandora charms


oakley sunglasses


ralph lauren shirts


michael kors outlet


leilei3915
leilei3915
Mesajlar: 106
Kayıt: 16.4.2018
Şehir: İstanbul

16.7.2018 11:53:39 tarihinde yazmış. fotograf forum, fotograf tartisma, fotograf bilgi, fotografcilik, fotoğraf paylaşım sitesi #30930

ralph lauren


michael kors outlet clearance


cheap replica watches


police sunglasses


Fußballtrikots günstig


burberry outlet store


nike free


michael kors outlet


maui jim sunglasses


kd 10


birkenstock sandals


pasotti ombrelli


supra shoes


juicy couture


spalding basketball


coach outlet


air max


adidas outlet


under armour shoes


snapback hats


polo outlet


christian louboutin


alexander mcqueen shoes


christian louboutin outlet


pandora jewelry


fußballtrikots ermäßigung


nike uk


nike factory


north face


nike tennis


camisetas de futbol baratas


kobe shoes


vans shoes


converse shoes


nike outlet


jordan shoes


prada handbags


air max 95


nobis jackets


coach outlet online


ray bans


prada handbags


tom ford sunglasses


jordan pas cher


soccer jerseys


air jordan


belstaff jackets


adidas uk


tommy hilfiger polo shirts


nike running shoes


nike lunarglide


polo outlet


louboutin


nike free run


off-white shoes


ray ban


pandora charms


suicoke


nine west shoes


michael kors handbags


cheap nfl jerseys


tods shoes


christian louboutin shoes


coach handbags


nike roshe


harden vol 1


oakley sunglasses cheap


longchamp handbags


oakley sunglasses


nike air max


ナイキ スニーカー


teva sandals


malone souliers shoes


tiffany bracelet


y-3 shoes


kobe 11


jordan 4


longchamp handbags


supreme


coach outlet


celine outlet


supra shoes


montblanc pen


flip-flops


north face outlet


hollister outlet


hermes belt


ralph lauren


cheap mlb jerseys


basketball shoes


ralph lauren


timberland boots


rayban


soccer jersey


coach handbags


fitflops


lebron 14


manchester united jersey


pelikan pens


coach purse


kd shoes


dior handbags


kate spade


nike hyperdunks


tiffany co


timberland


air jordan 14


vans shoes


soldier 11


tom brady jersey


lebron 13


nike air huarache


philipp plein outlet


air jordan


longchamp handbags


persol sunglasses


stuart weitzman shoes


new balance shoes


mac cosmetics


jordan 8


scarpe mbt


fitflop


victoria's secret outlet


coach outlet


coach outlet online


tiffany jewelry


breguet watches


cheap nba jerseys


nicholas kirkwood shoes


ray ban sunglasses


gucci slides


soccer jerseys


nike air force


vibram fivefingers


air max


polo ralph lauren


soccer shirts


nike dunks


michael kors outlet


mikimoto jewelry


fitflop


adidas slides


nike blazer


ray ban sunglasses


nike kyrie 3


nike outlet


longchamp handbags


mcm handbags


louboutin shoes


tory burch shoes


tory burch bags


kate spade outlet


nike air max


nike uk


jordan 5


vans outlet


coach factory outlet


ray ban sunglasses


prada outlet online


ambassador 10


light up shoes


true religion


russell wilson jersey


true religion jeans


balenciaga shoes


ralph lauren


mk purse


ferragamo outlet


birkenstock sandals


mont blanc pens


michael kors uk


lululemon


ugg boots


air max 1


coach outlet


flip flops


beats headphones


puma fenty


baseball jersey


oakley canada


columbia sportswear


adidas superstar


coach factory outlet


adidas shoes


jordan shoes


barcelona jersey


running shoes


salvatore ferragamo shoes


levi's jeans


michael kors handbags


oakley vault


lebron james jersey


ray bans


swarovski rings


air jordan 11


flipflops


christian louboutin


van cleef & arpels jewelry


skechers sandals


bcbg dresses


dansko shoes


air jordan


nhl jerseys


curry jersey


michael kors taschen


ralph lauren


tag heuer watches


new balance shoes


converse shoes


philipp plein outlet


undefeated shoes


visconti pens


jordan


russell westbrook jersey


nike dunks


air max 90


converse


maillot de foot


coach factory online


nike trainers


ralph lauren jeans


nike outlet


nfl jerseys wholesale


cheap nfl jerseys


adidas outlet store


mizuno running shoes


soldier 9


linda farrow sunglasses


adidas ultra boost


ralph lauren


wholesale nfl jerseys


herve leger dresses


canada goose outlet


polo ralph lauren


harden vol 2


coach outlet online


oakley sunglasses


christian louboutin


cheap mlb jerseys


ralph lauren uk


hermes outlet


basketball shoes


puma slides


nike flip-flops


ysl makeup


kyrie 2


parajumpers jackets


pandora jewelry canada


coach handbags


audemars piguet


north face jackets


tory burch sandals


hermes belt


beats by dre


saucony running shoes


maillot de foot


yeezy shoes


x-large clothing


oakley sunglasses


burberry handbags


jordans


replica watches


adidas football boots


yeezy 500


north face


oakley sunglasses


tory burch


nfl jerseys


ralph lauren


adidas yeezy


new balance


coach outlet


wholesale hats


nfl jerseys


hermes bags


ysl handbags


nfl jerseys


polo ralph lauren


cheap oakley sunglasses


links of london


nike shoes for men


ray ban sunglasses


nike huarache


coach outlet online


marc jacobs handbags


air max 2018


new balance sandals


cheap mlb jerseys


nike tn


mac makeup


cheap jordan shoes


vendita maglie calcio


oakley sunglasses wholesale


air max


louboutin outlet


monster headphones


hermes birkin bag


coach outlet online


jordans


north face outlet


adidas flip flops


coach factory outlet


valentino shoes


sophia webster shoes


nfl jerseys


air jordan


rolex watches


nike outlet store online


nike sb


nike presto


balenciaga sandals


true religion jeans


ray ban sunglasses


superdry


cheap nfl jerseys


air max


mcm bags


timberland outlet


baseball bats


supreme clothing


burberry outlet


miu miu shoes


air max 270


coach outlet online


versace sunglasses


converse shoes


canada goose sale


michael kors bags


versace bags


hermes belt


swarovski jewelry


ralph lauren


michael kors outlet clearance


jordan 1


ferragamo shoes


pandora charms


yoga pants


vans shoes


onitsuka tiger


nike free run


supreme clothing


kate spade handbags


lululemon sale


woolrich jackets


adidas nmd


versace clothing


adidas wings


asics running shoes


michael kors handbags


ray ban sunglasses


breitling watches


pandora jewelry


flops


nike shox


air jordan


ralph lauren polo shirts


christian louboutin shoes


puma outlet


curry shoes


bvlgari rings


oakley sunglasses


soldier 10


birkenstock sandals


ray ban


fingerlings monkey


ray ban outlet


camisetas de futbol replicas


pandora charms


air force 1


hundreds clothing


prada sunglasses


michael kors outlet clearance


coach outlet store


swarovski crystal


pandora charms


michael kors handbags


ralph lauren


coach outlet online


cheap nhl jerseys


jimmy choo


tiffany jewelry


michael kors outlet


timberland boots


montblanc


wedding shoes


mulberry handbags


ray ban sunglasses


cartier jewelry


air max 97


red bottoms


nike outlet store


ray ban


north face outlet


michael kors outlet


dolce & gabbana


tory burch outlet


adidas yeezy


christian louboutin


christian louboutin


supreme uk


nike outlet


nike cortez


adidas jeremy scott


bottega veneta


russell westbrook shoes


air jordan 3


air max


michael kors handbags


air max plus


true religion jeans


balenciaga triple s


michael kors handbags


nike mercurial superfly


lee jeans


pandora jewelry


nike epic react flyknit


cheap soccer jerseys


ray ban sunglasses


coach outlet


birkenstock outlet


longchamp


michael kors handbags


canada goose jackets


giuseppe zanotti shoes


longchamp outlet


jordans


polo ralph lauren


michael kors outlet clearance


fitflops sale clearance


oakley sunglasses


adidas originals


air max 2017


stussy hoodie


columbia outlet


givenchy handbags


christian louboutin


michael kors outlet online


manolo blahnik


jordan 12


kate spade


true religion jeans


true religion jeans


hermes bags


maglie calcio


fila shoes


coach outlet


kate spade handbags


shoe carnival


jordan xx9


pandora charms


burberry canada


omega watches


adidas nmd


lebron 15


coach outlet


mac cosmetics


marcelo burlon


jordan shoes


nike shoes


moose knuckles jackets


tiffany jewelry


ralph lauren


nike free run


jordan retro


pandora jewelry canada


timberland boots


ray ban


jordan 6


nike blazer


ugg outlet


manolo blahnik


nike revolution


under armour outlet


miu miu sunglasses


omega watches


longchamp outlet


kate spade purse


ysl sunglasses


lebron 15


nike roshe


reebok shoes


ralph lauren


off-white


ugg boots


michael kors handbags


nike flight bonafide


canada goose jackets


marc jacobs bags


prada


mbt shoes


ralph lauren


air jordan


nike factory


coach factory outlet online


kd 8


paul george shoes


nfl jerseys


adidas outlet


michael kors canada


mishka clothing


nike outlet


supreme paris


vetements clothing


kate spade


stan smith


20187.16wengdongdong
wengdongdong
wengdongdong
Mesajlar: 47
Kayıt: 16.7.2018
Şehir: İstanbul

6.8.2018 09:51:17 tarihinde yazmış. fotograf forum, fotograf tartisma, fotograf bilgi, fotografcilik, fotoğraf paylaşım sitesi #31061
Nike Shox nike air max 1 premium atmos elephant print Qualifys est clairement clair, les baskets sont l'artiste asics gel saga pas cher de Nike Shox Qualify air jordan rose pour femme et sont devenus très populaire, qui nike air jordan son of mars pas cher a beaucoup plus que juste l'athlète. test asics gel noosa tri 10 m Les bottes Nike possèdent la new balance running homme decathlon plus grande efficacité et sont assez robustes.
xiajinyi
xiajinyi
Mesajlar: 495
Kayıt: 9.7.2018
Şehir: İstanbul

1 2
* Cevap yazmak için üye girişi yapmalısınız.
Fotoğraf Türk
Hakkımızda
Kadromuz
Reklam
Görüş ve Öneriler
İletişim
Yardım
Kurallar
Kullanma Kılavuzu
Sıkça Sorulan Sorular
Tüm Yardım Konuları
Ekran Kalibrasyonu
Copyright © 2019 Fotografturk.com Her Hakkı Saklıdır
Fotoğrafların tüm hakları ve sorumluluğu fotoğraf sahiplerine aittir.
Fotoğraf Türk de paylaşılan fotoğraflar 3. şahıslar tarafından ticari amaçlı kullanılamaz.