Beni Hatırla
Üye Ol | Şifremi Unuttum | Aktivasyon

Fotoğraf, Eleştiri ve Yorum güncellemeleri.
Admin admin
Mesajlar: 183
Kayıt: 6.02.2008
Şehir: İSTANBUL

 tarihinde yazmış.
fotograf forum maci izle macini izle mac özeti izle mac bileti Watch Streaming live 2011
#14674
Fotoğraf, Eleştiri ve Yorum güncellemeleri yapılarak bazı değişiklikler yapılmıştır.

Değerli üyeler,
Son dönemlerde yaşanan tatsız olayların önüne geçebilmek, fotoğraf izlenirliğini ve yorumları artırabilmek için bir takım düzenlemeler yapılmıştır. En önemli değişiklik yorumlar la eleştirilerin birbirinden ayrılmasının yanında fotoğraf eklerken eleştiriye yada yoruma açık olmasını üyenin bilinçli olarak seçmesi zorunluluğu getirilmiştir. Puanlama zorunluluğu da değişikliklerden bir tanesidir. Aşağıya ayrı ayrı açıklamalarını yapacağız.

FOTOĞRAF

Fotoğraf nedir? : Fotoğraf (Photogrape), ışıklı yazı anlamına gelen (Photos:Işık) ve (Graphe:Yazı) sözcüklerinin birleşmesinden meydana gelmiş bir kelimedir. Çeşitli alet ve malzeme kullanarak, bir konunun görüntüsünü, kimyasal maddeler yardımıyla özel bir satıh üzerine geçirme olarak tanımlanır. Fotoğrafın özü, ışık ve ışığın bazı maddelerin renk ve tonlarında yol açtığı etkilerle ilgilidir.
Fotoğraf görsel bir sunumdur, üyelerimizin %90 ı amatör ve bu işi hobi olarak yapan, bunların da %60 a yakın kısmı fotoğrafın keyif tarafında olan amatörlerdir. Bazı fotoğrafcılar hızlı bir gelişim gösterebilmek için var gücüyle çabalarken, bazı fotoğrafcılar da dostluk ve paylaşıma önem verip işin keyif alma tarfında olmayı tercih etmektedir. Bu vesile ile, fotoğraf eklenirken '' Yoruma açık olsun '' ve ''Eleştiriye açık olsun'' seçenekleri ayrılarak gelişim isteyen ve mükemmeli arayanlarla dostluk ve paylaşım isteyen fotoğrafcılara alternatif sunuldu.
Bir örnekle açıklamak gerekirse; B kişisi mükemmel şöför olmak ister, A kişisi işini görecek kadar söför olmak isteyebilir. A kişisinin kapasitesi ile B kişisinin kapasitesini aynı kefeye koymak Murat 124 ile BMV yi kıyaslamak gibi bir durumdur.
Fotoğraf ekleyen kişi özgür iradesiyle ve keyfi nasıl istiyorsa o şekilde fotoğraf ekleyebilir. Ekleme şekli ve tarzı ikinci kişilerin keyfine göre olmak zorunda değildir.

Fotoğrafa yeni başlayan bir amatörün; kadrajı eğri, kompozisyonu olmayan teknik hatalarla dolu bir fotoğrafı yüklemesi gayet normal bir durumdur. Diğer fotoğrafları inceledikce, eleştirileri okudukca hatalarını görerek gelişim sağlayabilir. Hepimiz bir zamanlar, bugün ilk fotoğrafını ekleyen yada ekleyecek olan fotoğrafcılar gibi gelişime muhtaç bir çok eksikleri olan fotoğraflar ekliyorduk. Zamanla kendimizi geliştirip dah güzel, hatası az fotoğraflar çekmeyi zamanla öğrendik. Böyle fotoğraf ekleyen bir üyeye, bu fotoğraf siteye yakışmıyor demek fotoğrafı ekleyenin değil bu aşağılayan ve bu hobisinden soğutanın ayıbı olur.. Bir yaşındaki çocuğa, ben koşuyorum sen yürümeyi bile bilmiyorsun boşuna yaşama demek gibi birşeydir. Bu tarz eleştiriler iyiyi bulmaya yardımcı olmuyor karşımızdaki insalar üzerinde kin ve nefrete sebep oluyor. Amatör ve profesyonel fotoğrafcıların paylaşımda bulunduğu Objektif Foto'da bu hususlar dikkat edilmesini önemle rica ediyoruz.

ELEŞTİRİ

Eleştiri nedir? : Herhangi bir kişiyi, bir eseri, bir konuyu doğru ve yanlışlarını dile getirerek göstermek amacıyla yazılan kısa metinlerdir. Hedeflenen öğeyi doğru ve yanlış yönleriyle tanıtmayı amaçlayabileceği gibi, bu öğenin doğru tanıtılmasını sağlamayı ve bir değerlendirmeyi de hedef alabilir.

Çoğu kişi eleştiri denildiğinde hemen kötülemeyi, yanlış yönleri açığa vurmayı düşünür. Edebi ve edebi olmayan eleştirilerde sadece kötüleme yoktur. Bir fotoğrafı eleştirerek diğer fotoğrafcıların gelişimine katkı sağlarken, ziyaretcilerin de bilgilendirilmesini hedeflememiz gerekmektedir. Eleştiri çok önemlidir ve olması gerekir.
Bu gün itibariyle eleştiri seçeneği aktif edilmiştir.
Bir fotoğrafcı, gelişimi ve ilerlemesi için eleştiriye açık olması gerekir. Eleştiriye açık olmak zorunlu değildir isteyen fotoğrafcı eklediği fotoğrafta eleştiriye açık olsun seçeneğini işaretleyebilir. Fotoğraf eklenirken yoruma açık eleştiriye kapalı eklenen fotoğraflar, sonradan eleştiriye açılabileceği gibi, eleştiriye açık fotoğraflar da eleştiriye kapalı yoruma açık olarak değiştirilebilir.
Eleştiriye açık fotoğrafda; fotoğrafın dışında hiç bir kriter eleştirilemez. Sadece fotoğrafta görülen kadraj, kompozisyon, altın nokta, teknik eksiklikler gibi tamamen fotoğrafa ait krşiterler eleştiirilebilir. Eklediği fotoğraftan dolayı, fotoğrafcıyı aşağılamak, hakaret etmek veya misilleme yapmak amacıyla eleştiri yapılamaz. Böyle durumun tespiti halinde eleştiri silinip kurallar doğrultusunda gerekenler tereddütsüz uygulanır.

YORUM
Yorum nedir? : Yorum kişinin karakterini oluşturan olayların kişiye kazandırdığı dünya görüşü ile oluşan heran gibi bir olayın algılanma süreci sonrası 2. ve 3. şahıslara iletişim yolu ile sözel ağırlıklı anlatımlarda kullanılan görüş düşünce açılımı bağlamında olayın tarafsız ve bilimsel değerler şeklinde olmayayıp bireysel açıdan kendisinin algıladığı açısıyla ifade etmesine verilen isimdir

Bir eserin veya bir sözün, anlaşılması güç yönlerini açıklayarak aydınlığa kavuşturma, tefsir.
Gizli veya hayalî olan bir şeyden anlam çıkarma.
Bir ürünün, bir modelin, bir sanat eserinin farklı bir açıdan ele alınarak yeniden oluşturulmuş biçimi, versiyon.
Bir müzik parçasını veya bir tiyatro oyununu kendine özgü bir duyarlık ve teknikle çalma, söyleme veya oynama.

Yukarıdan daa anlaşılacağı üzere, eleştiriden tamamen farklı, kişinin algılaması bireysel düşüncelerini aktarması ile duygu ve düşüncelerinin aktarımıdır. Fotoğrafa yapılan yorum karşı tarafı inciltmeden, kişisel duygu ve düşüncelerini fotoğrafa aktarması şeklinde olmalıdır.


GÜNÜN ELEŞTİRİLERİ

Daha önceleri '' Günün yorumları'' olan bölüm günün eleştirileri olarak değiştirilmiştir. Yapılan eleştirinin, günün eleştirisi olabilmesi için; objektif ve önyargısız yapılmış olması, fotoğrafın dışında hiç bir unsurun değerlendirmeye alınmaması, hakaret ve aşağılama tarzında olmaması ve polemik yaratmaması gerekmektedir.

Yukarda yazılan kurallara uyarak yapılan eleştirinin; Fotoğraf sahibine, fotoğrafa ilgi gösteren diğer fotoğrafcılara ve fotoğrafa yönlenen bütün ziyaretcilere bilgi hazinesi olmalı. Eleştiriyi okuyanların ypılan eleştiriden rahatsızlık duymaması gerekir. Aksi durumda, eleştiri yapanlara antipati, kin ve çfke oluşabilmektedir.

Sadece eleştiriye açık fotoğraflara yapılan eleştiriler günün eleştirisi seçilecektir. Yoruma açık fotoğraflara yapılan eleştiriler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Eleştiriye, açık fotoğrafa eyapılan eleştiri, günün eleştirisi seçilmesi durumunda, o fotoğraf silinemeyecektir. Fotoğraf sahibi eleştiri istiyorum seçeneğini bilerek işaretlediği için itiraz etme hakkı yoktur ve emek verilerek ince eleyip sık dokunarak, ve bilgi birikimi ve tecrübe aktarımı yapılarak yazılan eleştiriye de haksızlık yapılmaması emeğe saygı gösterilmesi gerekmektedir. Fotoğraf sahibi üye, bu duruma kzıp üyeliğini silse dahi seçildiği gün bitimine kadar fotoğraf silinmeyecek gün bitiminde, 00.00 dan sonra fotoğraf da otomatik olarak silinecektir.

GÜNÜN ELEŞTİRMENLERİ
Eskiden '' günün yorumcuları'' olan bütün sayfalarda sol bantta görünen bölüm, '' Günün Eleştirmenleri '' olarak değiştirilmiştir. Onlarca dakika emek verip bilgisini, tecrübesini bizlerle paylaşan, amatörlerin bilgilendirilmesine ve gelişimine katkı sağlamayı amaçlayan eleştiriyi yazan fotoğrafcıları da onore etmek için günün eleştirilerine ilaveten günün eleştirmenleri bölümünü de aktif tutacağız.

YORUM VE PUANIN AYNI ANDA VERİLME ZORUNLULUĞU

Değerli üyeler, daha önce fotoğrafa yorum/eleştiri yazdığımız zaman puan vermeden kaydettirebiliyorduk. Son dönemlerde yorum / eleştiri sayısında hissedilir oranda düşüşler yaşanmaya başladı. Yaptığımız bu değişiklikle yorum / eleştiri yazıldıktan sonra puan verilmezse sistem yorumu/eleştiriyi kaydetmeyecek. Üye puan vermek istemiyorsa ''Puanımı sonra vermek istiyorum '' seçeneğindeki kutucuğu işaretleyerek bierek puan vermeme hakkına sahip olacak. Buradaki asıl amaç yorum/eleştiri yazan bir çok üyenin unuttum gibi bahaneler göstermesi üzerine unutma olasılığını ortadan kaldırmak amacı ile yapıldı. Yorum yada eleştiri yazdıktan sonra ''Puanımı sonra vermek istiyorum '' seçeneğini işaretleyerek puan vermeyen üyeler, daha sonra itemeleri durumunda puan verme hakkına sahip olacaklardır.

NOT: Güncellemelerde bzı bölümlerde teknik eksiklik yada hatalar olması durumunda düzeltmeleri en kısa zamanda yapılacaktır.
Görüş, öneri ve düşüncelerinizi konu altında bizimle paylaşabilirsiniz.

YONETIM
Bu konu 7.743 defa izlenmiş.


1 2 3 ... 13 14 15 16 17
* Cevap yazmak için üye girişi yapmalısınız.
Fotoğraf Türk
Hakkımızda
Kadromuz
Reklam
Görüş ve Öneriler
İletişim
Yardım
Kurallar
Kullanma Kılavuzu
Sıkça Sorulan Sorular
Tüm Yardım Konuları
Ekran Kalibrasyonu
Copyright © 2020 Fotografturk.com Her Hakkı Saklıdır
Fotoğrafların tüm hakları ve sorumluluğu fotoğraf sahiplerine aittir.
Fotoğraf Türk de paylaşılan fotoğraflar 3. şahıslar tarafından ticari amaçlı kullanılamaz.