Beni Hatırla
Üye Ol | Şifremi Unuttum | Aktivasyon

Yardım Konuları
» Fotoğraf Türk Hakkında
» Sıkça Sorulan Sorular
» Kurallar
» Kullanma Kılavuzu
» Gold Üyelik
» Tüm Yardım Konuları
» İletişim

Yardımda Ara
Yorum Yazma Kuralları !
Yorum yazma, paylaşım sitelerinde en çok tartışılan konu olmasına rağmen çözümü en zor konudur. Üyelerimizin, teknik bilgilerinin yanında tecrübelerini de kullanarak fotoğraflara eleştirel yorum yazmaları,  amatör fotoğrafcıların gelişimi, fotoğraf kalitesinin yükselmesi, fotoğrafları ziyaret eden misafirlerin de eleştirel yorum yazanlara verdiği değer açısından faydalı ve değerli olacaktır.
Amatör fotoğrafcılar teknik bilgileri doğrultusunda yorum yazmalı, bilmediği halde iş olsun diye fotoğrafları eleştirmemelidir.

Eleştirel yorum ile hakaretin birbirinden ayırt edilmesi gerekmektedir. Hiç kimse, ne kadar bilgili olursa olsun fotoğrafa yada fotoğrafcıya hakaret edemez. Bu tür davranışlar, site kuralları ihlalinden ziyade insanlık kuralları ihlalidir. Bu tür eleştirel yorum yazdığını iddia eden hakaretvari eleştiri yazanlar uyarılır, yazdığı yorum silinir ve devamında üyelik dondurma cezası verilir.

 Örnek vererek açıklayalım: Amatör bir fotoğrafcının, teknik  ve estetik hataları olan fotoğrafı yayınlanmış olabilir. Benim ... yaşındaki yeğenim bundan daha iyisini çeker demek kişinin gelişimine katkı sağlamaz, fotoğraf bilgisini gelştirmesine yardımcı olmaz, bu tarz yorum fotoğraftan ziyade fotoğrafcıya hakarettir ve insanlık ayıbıdır. Bu ve buna benzer örnekler çoğaltılabilir. Örnek olarak verdiğimiz yoruma benzer yorumlar kişilik bozukluğu yaşayanların sıkca başvurduğu, ego tatmini yönetemidir. Fotografturk.com'da bu tarz eleştiri yapmayı düşününen üyelerimizin üyelik iptali yapmaları, üye olmayı düşünenlerin de kesinlikle üye olmaya yeltenmemelerini önemle tavsiye ederiz.

Kopyala yapıstır tarzı yorumlar, fotoğraftan ziyade yorumu yazan fotoğrafcının değerini düşürür, Diğer fotoğrafcıların gözünde değersiz bir fotoğrafcı izlenimi bırakmamak için, yorumlara çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmayan fotoğrafcılar her fotoğrafa farklı cümleler kullanarak beğenisini dile getirebilir.
Kopyala yapıştır tarzı  yorumlar  ve beğen butonu ile ilgili yazılımsal iyileştirmeler yapılmaktadır. Yazılımı bittiğinde; 10 tane kopyala yapıştır yorum yazan 7 gün yorum yazmama cezası alacaktır. Aynı eylemini devam ettirdiğinde 15 gün üyelik donduruma cezası, tekrarında ise üyelik iptali olacaktır.

Beğen butonu; en az 10 fotoğraf yükleyen üyeler günde 5 fotoğrafı beğenebilecektir. Gold üyelerde ise, en az 3 fotoğraf ekleyen üyeler 20 fotoğrafı beğenebilecektir. Burada her fotoğrafı ziyaretciler beğenebilecektir. Ziyaretciler IP kontrollü beğendiği çin, 1 fotoğrafı 1 kez beğenebilecektir. Bu uygulamadaki amaç, sahte üyelik alarak kendi fotoğrafını anasayfaya çıkartma amacında olanları durdurarak kaliteli fotoğrafların anasayfaya çıkmasına olanak sağlamaktır.
« Geri Dön

Kurallar
» Fotoğraf Yükleme Kuralları !
» Yorum Yazma Kuralları !
» Üyelik Sözleşmesi
» Forum Kuralları
» Eleştiri ve Cevap Kuralları
» Yeni üyelerimiz için bazı notlar
Fotoğraf Türk
Hakkımızda
Kadromuz
Reklam
Görüş ve Öneriler
İletişim
Yardım
Kurallar
Kullanma Kılavuzu
Sıkça Sorulan Sorular
Tüm Yardım Konuları
Ekran Kalibrasyonu
Copyright © 2018 Fotografturk.com Her Hakkı Saklıdır
Fotoğrafların tüm hakları ve sorumluluğu fotoğraf sahiplerine aittir.
Fotoğraf Türk de paylaşılan fotoğraflar 3. şahıslar tarafından ticari amaçlı kullanılamaz.