Beni Hatırla
Üye Ol | Şifremi Unuttum | Aktivasyon

Portre Fotoğrafı Nasıl Çekilir..
meral kayacan
Mesajlar: 32
Kayıt: 7.3.2010

 tarihinde yazmış.
fotograf forum maci izle macini izle mac özeti izle mac bileti Watch Streaming live 2011
#4464
PORTRE FOTOĞRAFI ÇEKİMİ..
YÜZBINDEN FAZLA PROFESYONEL FOTOGRAFLAR GÖRMEK ISTERMISINIZ BURAYA TIKLAYIN
PORTRE FOTOĞRAFI ÇEKİMİ..

Portre fotoğrafı içine fotoğrafı çekilen kişinin anlık yaşantısının belgelenmesi olarak baktığımızda ortaya birçok sorun çıkar. Her insan ayrı bir dünyadır, her insan olaylara farklı bakar. Bütün bunların belgelenmesi ise oldukça zordur. Kimi fotoğraf sanatçıları (Ara GÜLER, Sabit KALFAGİL v.b.) sadece portre çekerek bu konuda ustalaşmışlardır.


Her insan ayrı bir dünya olduğunu göz önüne alarak öncelikle anlatılacak kavramların fotoğrafçı tarafından iyi bir şekilde anlaşılması ve bu anlatım için en uygun zamanın bulunması gerekmektedir. Çok kolay gibi bu kavramlar fotoğrafçılığın belki de en zor yanıdır. Portre fotoğrafı çekerken kullanılacak film, makine, objektif portre fotoğrafçılığına uygun seçilmeli ve bütün bunlarla beraber ışık çok iyi ayarlanmalıdır.

Portre fotoğraflarının çekilmesinde genelde 80-200 mm. odak uzunluğuna sahip objektiflerin kullanıldığı gözlenir. Daha geniş açılı objektiflerle perspektif bozukluğuna neden olur. 200 mm. Den daha uzun odak uzunluğu ise derinlik etkisi yok olur. Portre fotoğrafçılığına uygun objektif ise 80 mm'lik objektiftir.

Sanılanın aksine güneşli bir havada dışarıda (güneş altında) portre fotoğrafı çekmek çok zordur, bu gibi ortamlarda parlak güneş ışığı kişinin yüzüne dik bir açı ile geldiği için kişinin yüzünü buruşturacak, gözlerini kısacaktır. Bununla beraber kişinin yüzünde engellenemeyen gölgeler olacaktır. Bu tür durumlarda sert ışıkların yumuşatması için yansıtıcı yüzeyler ya da dolgu flaş kullanılabilir ama bizler profesyonel fotoğrafçılar olmadığımız için yansıtıcı yüzeylerimizin olması beklenemez. Bu yüzden siz siz olun eğer güneş altında portre çekmek zorunda kalırsanız, objeyi direkt ışık almayacak bir yerde fotoğraflamayı deneyin.


Güneş ışığının obje üstüne direkt olarak gelmesi sorun yaratırken bu ışığın objenin arkasından gelmesi enteresan etkiler yaratabilir. Bu tür fotoğraflar için en uygun güneş ışığı sabahın erken ve akşam gün batmadan bir iki saat önceki ışığıdır.

Portre fotoğrafçılığında netleme kişinin göz bebeklerine yapılmalıdır. Objenin arkasında görüntüyü bozan ya da dikkati dağıtan detaylar varsa diyafram değeri ile oynanarak arka kısım netsizleştirilebilir.Böylece fotoğrafa derinlik hisside verilmiş olur.

Portre Fotoğrafı Nasıl Çekilir, Portre Fotoğrafı Nasıl Çekmeli, Portre Fotoğrafı Nasıl Çekiyoruz, Portre Fotoğrafı Nasıl Çekilir püf noktalari, Portre Fotoğrafı Çekimi, Portre Fotoğrafı , Portre Fotoğraflari cekmek, Portre Fotoğrafı Nasıl Çekilir, Portre Fotoğrafı Nasıl Çekilir, Portre Fotoğrafı Nasıl Çekmeli, Portre Fotoğrafı Nasıl Çekiyoruz, Portre Fotoğrafı Nasıl Çekilir püf noktalari, Portre Fotoğrafı Çekimi, Portre Fotoğrafı , Portre Fotoğraflari cekmek, Portre Fotoğrafı Nasıl Çekilir
Bu konu 7.006 defa izlenmiş.


10.7.2013 13:56:29 tarihinde yazmış. fotograf forum, fotograf tartisma, fotograf bilgi, fotografcilik, fotoğraf paylaşım sitesi #23826
bence de cekim teknikleri açısından biraz daha detaya inilirse daha iyi olur diye düşünüyorum... ana uyulması gereken kurallar belirtilmiş.
cm32
cenk mutlu
Mesajlar: 1
Kayıt: 9.7.2013
Şehir: İzmir

22.3.2014 14:22:32 tarihinde yazmış. fotograf forum, fotograf tartisma, fotograf bilgi, fotografcilik, fotoğraf paylaşım sitesi #25171
Koju için teşekkürler. Bu konuda gerçekten çok ilgiliyim. Biraz daha detay anlatım aramaya devam. Birde 50 mm portre için uygun olmaz mı?
timurmetin
METİN TİMUR TÜFEKÇİLER
Mesajlar: 3
Kayıt: 22.3.2014
Şehir: İstanbul

6.1.2017 22:40:30 tarihinde yazmış. fotograf forum, fotograf tartisma, fotograf bilgi, fotografcilik, fotoğraf paylaşım sitesi #28955
konuda eksıklık var 80mm degıl 50 mm objektıflede oldukça etkılı portre fotoğrafı cekılebılmektedır ..
oytunkaynar
oytunkaynar
Mesajlar: 2
Kayıt: 19.12.2016
Şehir: Ankara

1 2
* Cevap yazmak için üye girişi yapmalısınız.
Fotoğraf Türk
Hakkımızda
Kadromuz
Reklam
Görüş ve Öneriler
İletişim
Yardım
Kurallar
Kullanma Kılavuzu
Sıkça Sorulan Sorular
Tüm Yardım Konuları
Ekran Kalibrasyonu
Copyright © 2018 Fotografturk.com Her Hakkı Saklıdır
Fotoğrafların tüm hakları ve sorumluluğu fotoğraf sahiplerine aittir.
Fotoğraf Türk de paylaşılan fotoğraflar 3. şahıslar tarafından ticari amaçlı kullanılamaz.